yeni ticaret küresellesme

Eski küresellesme, Fransa ve daha hammadde Hollanda, ucuz isgücü ve yeni pazarlara, daha fazla kar için bir nihai hedefi çevirmek kosullari gibi sömürgeci güçlerin arayisi damgasini vurdu. Bu Malaya ve Vietnam gibi ülkeler pazarlar ve askeri fetih ve kültürel boyun egdirme kombinasyonlari ile insan ve ürün tedarikçileri dönüstü. Eski küresellesme dogrudan sömürge ya da sömürge gücü sonuçta sorumlu ve hesap verebilir uyumlu yerel elit olusan bir hükümet ile gerçeklestirilmistir. Dünya Savasi’ndan sonra bir çaba uluslararasi ticaret ve yatirim canlandirmak için yapildi.

Uluslararasi ticaret ve uluslararasi yatirim serbestlestirilmesi serbestlestirilmesi küresellesmenin savunuculari hedeflerdir. Serbestlesme son yirmi yilda özellikle ABD’de sirket karlari oraninda belirgin bir azalma cevap olarak kabul edilir.

Neo-liberaller küçük tarim ve sanayi üreticilerinin ilgisini tesvik etmek yolu olarak serbest ticaret övdü var. Serbest ticaret yoluyla, mantik gider, bu insanlar, daha genis bir pazara ürünlerini sunuyoruz gelir bu nedenle de satislari artirmak ve ve küresel yoksulluk silip yardimci olacaktir.

Ne yazik ki, gerçek hayatta, liberallesme küçük tarim üreticileri ve isçileri daha çok uluslu sirketler için daha fazla is gibi görünüyor. Sorun bugünün serbest ticaret gerçekten serbest ticaret degil bir. Kendi hükümetleri çokuluslu sirketlere sübvansiyon vermek hiçbir esit rekabet uluslararasi pazarda üretim maliyeti, uygun bir sekilde damping adi verilen bir uygulama altinda kendi ürünlerini satmak için ikinci saglayan vardir. Küresellesme ve liberallesme küresel yoksul arasinda giderek daha popüler olmayan kavramlar ve programlar haline gelmistir neden, bu baglamda, anlasilabilir bir durumdur.