ulasim satis teknikleri

Ulasim fiziksel bir yerden baska bir mal tasiniyor. Ulasim Satis üzerinde mutabik kalinan bir fiyat için en iyi hizmet ile müsterilere anlamina gelir. Bazi müsteriler hava, toprak veya yurtdisi kargo konteyner tarafindan bir paket hareket, en ulasim nasil ilgilenmiyor nasil ayrintilarini bilerek tadini olsa da. “Ne zaman ve ne kadar?” Müsteri Ne bilmek istiyorum, bir Ulasim satis daha rekabetçi rekabet daha, dogru, hizli bir sekilde bu yanitlamaya çalisin ve en önemlisi olacaktir.

fiyat
Ulastirma fiyatlandirma agirlik ve mesafe dayanmaktadir. Agirlik ve mesafe arttikça, fiyatlar kadar gitmek. Ulasim satis elemani müsteriye nakliye için tirnak saglayacaktir. Tüm satis oldugu gibi, satis elemani isi teslim gerçek ürün veya hizmet kadar adi tanima ve tepki içerir. Derhal kargo fiyatlandirma saglamak biraz daha az pahali ama gerekli bilgileri dönen yavas olabilir digerleri üzerinde satis elemani sirketi tercih müsterilerine yol açacaktir. Yük tasima kesinlikle birisi bir teklif ile geri almak için bekliyor için uygun degildir.

Ulasim satis elemanlari bir kar elde etmek sirket için alt satirinda bilecek, ve muhtemelen kendileri için bir asgari komisyon saglamak için. Satis elemani daha sonra esas tutar alip, müsteri ve müsteri beklentilerini bilerek, sirket ancak siparis saglamak için yeterince düsük için iyi bir ek biçimlendirme katacak.

zamanlama
Onun hedefe varmak ne zaman kargo terk ve ne zaman bir alim ve teslimat takvimi müsteri söyler. Her nakliye sirketi tüm program taleplerini karsilamak mümkün olacak. Satis elemani isi belirli bir zaman dilimi içinde bir sevkiyat tasimak için müsterinin ihtiyaci ile hizmet durumu koordine etmektir. Düzenli olarak planlanan hava tasimaciligi son tarih karsilamak degil, o zaman satis elemani over-the-karayolu tasimaciligi bakacagiz.

Yurtdisi tasima bir hedefe gelmeden önce gemi trafik ve arama müdahale liman nedeniyle planlamak için en öfkelendiren olabilir. Kargo dogru boyut ve agirligi ise, hava kargo çok daha hizli çalisabilir. Agirlik, boyut ve toplam maliyeti pahali hava kargo kullanarak önlemek, daha sonra satis elemani nakliye sirasinin degistirilmesi olacagi müsteri ikna etmek yaygin insanlarin becerileri kullanmak zorunda olacak. Basarili ulasim satis elemani için, isinin bir parçasi hala müsterilerden siparis elde ederken tüm taleplerini mümkün oldugunu müsterilerine anlatiyor.

paketleme
Ulasim satis elemanlari da ambalaj ve nakliye hazir hizmet satmak. Bu, kutulama palet yükleme, çemberleme, yükleme ve benzeri içerebilir. Birçok büyük sirketler nakliye için kargo hazirlama kendi bölümleri olmasina ragmen, bazi küçük sirketlerin disaridan bu hizmetleri gerekir. Müsterinin siparis saglamak için yeterince düsük maliyet tutarken ulasim satis elemani tekrar maksimum kar için fiyat olacak.