ucuz ithalat zor durumda kobilere birakarak

Neredeyse bir yil için küresel ekonomik yavaslama olumsuz etkisi altinda çile sonra, Hint KOBI’ler simdi baska büyük bir sorun ile ugrasiyor – ucuz Çin ithalati. Çinli üreticiler ve ihracatçilar tarafindan düsük fiyatli mallarin damping rekabet ve rizik ile ilgili kaygilar, Hint pazarinda yerli KOBI’lerin pazar payi içine yemis.

Ayrica, yerli küçük ölçekli birimlerin is umutlari bir gölge döküm, Hint pazari sel ucuz Çin mallarinin da böylece bir olarak ekonominin büyüme tehlikeye, ülkeye dogrudan yabanci yatirim (DYY) girisleri için bir tehdit vardir Bütün.

Hindistan en uygun çöplük

Çogu bati ülkelerinde kendi ithalati asagi kesim ve haksiz yere düsük fiyatli mallarin akini önlemek için siki anti-damping yasalari formüle sahip. Bu stoklarini bosaltmasi için alternatif pazarlar için kesif için Çinli üreticileri zorunda. Böylece Hindistan ayni için uygun bir hedef olarak ortaya çikmistir.

“Cografi yakinlik, artan nüfus ve yüksek tüketim orani Hindistan Çin üreticileri için bir tercih yaptik. Ayrica, siki anti-damping yasalarinin olmamasi, diger ülkeler için kolay bir çöplük yapar, “Bir Ghosh, Kamal Engineering Works, Kolkata küçük ölçekli mühendislik firmasi sahibi yorumladi.

Çin yani sira, Kore ve Ukrayna da giderek daha düsük fiyatlarla kendi satilmamis stoklari satmak için alternatif pazar olarak Hindistan tedavi edilir. Ucuz ithalat yalnizca yerel olarak yapilan mal için daralan iç pazarda neden degil, ayni zamanda yurtdisi pazarlarda Hint ihracatçilarin rekabet gücünü asinmis.

Çin ithalati siki bir rekabet nedeniyle, KOBI’lerin çok sayida büyük zararlarla. Ticaret ve Sanayi Hint Odalari Federasyonu tarafindan yapilan son ankete (FICCI) göre, ankete katilan isletmelerin yaklasik üçte ikisi damping nedeniyle agir kayiplar bildirdi.

“Çin yükselen ithalat yerli firmalar iç ve dis pazarlarda hem de ucuz mal yarattigi rekabet, direnemeyen olarak Hintli sirketler yüksek ve kuru yapmamislar,” Pran Bhalla, DRP Metal Isleri sözcüsü, küçük ölçekli horoz dedi Ludhiana, Pencap ve vana üreticisi.

Özellikle KOBI’ler, bu üretim islenmis gida ürünleri, plastik, mühendislik ürünleri, Kimyasal Ürünler sihhi tesisat, metal, demir disi metaller, çelik, seramik, kimyasallar çok sayida, ilaç düsük fiyatli ithalat tufan etkilenmis.

Daha fazla kayiplari önlemek için, KOBI segmentinde siki anti-damping yasalari ve defaulters üzerinde tokat agir para cezalari talep etti. Teknolojik yükseltmeleri de kendi rekabet gücünü artirmak ve daha ucuz Çin ürünlerinin saldiri dayanacak sekilde küçük birimler yardimci olacaktir.