Telemarketing hizmetleri Telemarketing açma diyalog amaciyla

Geçen gün zil telefonu aldi. “Alo?” Dedim. Ben diger ucunda duydum Sonra sok oturdu, “Merhaba, benim adim Jim ve ben XYZ Co ariyorum

Biz tam hizmet iletisim saglayici ve biz müsteri bizim uydu televizyon hizmetleri üzerinde çok özel bir promosyon sunuyoruz. Bugün bizimle kayit Eger ilk üç ay boyunca sadece 25,00 $ bir ay için tam hizmet alabilirsiniz. Dahasi size ücret kadar bir isaret tahsil edilmeyecektir.

Simdi ben hizmet tüm büyük özellikleri hakkinda size hatirlatmak için bir dakikanizi almak istiyorum ‘hayir’ demeden önce … “O ve uzayip gitti ve bana tek bir kelime söylemek için firsat vermedi. Son olarak, o bir nefes aldi ve ben teklifi reddetmek basardi.

XYZ Sirketi Jim (isimleri suçlu korumak için degistirilir!) Açilis diyalog amaci hakkinda birçok Telemarketing hizmetleri profesyoneller arasinda bir yanlis anlasilma paylasiyor.

Bu makalede, bu açilis diyalog için ne hakkinda konusmak için gidiyor. Tek tek satis firsatlari veya is satis firsatlari için çalisiyorsaniz, hiç önemli degil unutmayin, bu gerçegi ayni kalir.

Telemarketing hizmetleri diyalog baslatilmasi?
Bir ya da iki hedefi vurdu olacagi umuduyla bir kerede tüm mermi ates: Birçok kisi açilis diyalog bir mitralyöz silah gibi olmalidir varsayalim. Bu Jim açilis diyalog gibi, neredeyse komik, etkisiz oldugunu ve! Bu Telemarketing “profesyonel” satis firsatlari ‘zaman umurumda degil izlenimi verir.

Neden böyle degil mi? Birçok kisi onlar söylemek gereken bir grup var hissediyorum ve onlarin satis “hayir” demek için neden bekliyoruz çünkü bu kadar.

Yani, bu durumda degilse, ne amaci?, Bana soruyorsun

Telemarketing sabir gerektirir ve sadece hizli bir satis yapmiyor, bir iletisim açilis yönelik olmalidir. Amaç ilgi olusturmak için, istah uyandirmak için, ilgi yaratmak ve biraz entrika gelistirmek. Sonuçta, açilis diyalog amaciyla ürün denemek ve satmak için degil. Açilis diyalog amaci üç basit kelime söylemek için müsteri almak için:
“Daha söyle”.

Yani giden telemarketing ile karsi karsiyayiz – is satis listesini numaralarini aramak yol açar, ve sadece açilis diyalog isçiligi ile hazir aliyoruz, sen basinda ne koyacagim? Cevap basit: onlara sahip olmak yeterli, size diyorum “daha söyle.”

Iste Jim beni kullanmis olabilir bazi örnekler:
• “Eger kaçirdiginiz tüm kanallari elde degil biliyor muydunuz?”
• “Eger televizyon için çok fazla ödeme yapiyorsaniz oldugunu biliyor muydunuz?”
• “Eger ortalama ev ayda kanal basina 3 $ ödedigi biliyor muydunuz. Ben yarisini ödemek için nasil size gösterebilirim. ”

Gelen ve giden Telemarketing hizmetleri satis firsatlari artirmak için en karli yollarindan biri olabilir.

Eger ev kadinlari ya da mekanik, ögrenci veya CEO, kisisel satis firsatlari veya is satis yol açar ugrasiyoruz olsun, sadece açilis diyalog ile bir görevi yerine getirmek istiyorum: bunlari size üç küçük kelime söylemek için olsun … “Daha da söyle bana.”