soguk arama pt 3 olmadan satis – (ve getting_) tavsiyeler için soran sanati

Satis dünyasinda, sevk büyülü. Onlar sicak olur, daha önce Fort Knox daha siki kilitli olan açik kapi içine soguk aramalari dönüstürmek ve geçmis alabilirsiniz from Hell Gatekeeper. Komisyon getirici satis: En önemlisi, iyi tavsiyeleri bir satis elemani en sevdigi sey yol açabilir! Sen hayal olabilir, daha sonra, bir sevk kadar degerli bir sey gelmek zor olurdu. Aksine, sevk is kolayca birkaç basit adim ile elde edilir.

1. adim: layik olmak

Almak tavsiyeleri ilk adim en önemli oldugunu ve iki kelime ile özetlenebilir: layik olmak! Gerçekten müsterilerin rolodexes ve isimleri ve hizmetleri kullanabilirsiniz arkadas telefon numaralarini teslim açmak istiyorsaniz Baska bir deyisle, onlari daha iyi mükemmel bakimi olurdu. Bu da sirket için de geçerli.

Eger telefon görüsmeleri dönen ve sözlerini teslim ve yaklasik istemi varsa sirketinizin siparis ve müsteri hizmetleri her zaman karsilamak veya müsteri beklentilerini asmak mümkün olup olmadigini, bu o müsteriden sevk is istemek için mümkün olacak bir rahatlikla söyleyebiliriz. Bunun nedeni bu müsterinin güvenini kazanmis olmasi, o arkadaslarina kötü hizmet vererek onu mahcup olmaz emindir. O senin istegi reddeder eger müsteri sorunlari ve sirketinizin yasiyor zaman ulasmak mümkün olup olmadigini Öte yandan, sürekli onun beklentilerini kisa düsüyor, sürpriz olmamalidir. O size çok süpheli olmasi gereken bir havale eger Aslinda, o sadece geri ödeme gibi bir çürük yumurta vermis olabilir.

Eger tavsiyeleri layik olup olmadigini nasil anlarsiniz? Mükemmel bir göstergesi simdi zaman zaman kendiliginden tavsiyeleri alip almadiklarini olacaktir. Su anda mevcut müsterilerinden biri tarafindan sevk edildi birinden simdi ve sonra bir telefon alirsaniz, sans sizin ve sirket mükemmel bir is yaptigini çok iyi. Güven bana: servis berbat olsaydi bu durum asla. Eger kendiliginden tavsiyeleri aliyorsaniz aksi takdirde bir layik bir sekilde mevcut müsterileri bakimi oldugunu belirlemek mümkün olup olmadigini, ya da, size tasiyabilirsiniz …

2. adim: ask

Çok basit ifade, tavsiye elde ikinci adim onlar için istemektir. Unutmayin, spontan sevk nadiren verilir, siz bu tür bir is alma konusunda ciddi iseniz, bunun için sormak zorunda olacak. 1. adimda tamamladiktan sonra, özellikle de olsa, tehdit etmeyin. Tavsiye mükemmel hizmet bedel, ve müsterilerinizin size onlara dikkat eger size yardimci olmaktan mutluluk duyacaktir. Peki bunu nasil yaparsiniz?

Ona check-in ve emin seyler iyi gidiyor yapmak için birkaç dakika için ugramak istediginiz bildirerek, müsteri ile bir randevu alin. Geldiginiz zaman, sirketinizin veriyor hizmetle ilgili birkaç özel sorular sormak. Sen gibi bir sey deneyebilirsiniz “Bay Jones, nasil 1 ila 10 arasinda bir ölçekte sirketimizin dogum zamaninda degerlendirirsiniz?” veya “Bayan Smith, size önceki geç göre sunuyoruz hizmet hakkinda en iyi ne gibi mi?” Birkaç olumlu tepkiler sonra, Bay Jones “gibi bir sey diyebilirsiniz, sana benim sirket sunmaktadir hizmeti ile memnun oldum sevindim. Senin gibi baska sirketler düsünebiliyor musunuz aldiginiz görmek istiyorum Size saglanmaktadir? “ayni büyük hizmet Cevap (büyük olasilikla olacak) evet ise, iyi not almak ve hazirlikli olmak …

3. adim: takip

Müsteri tavsiyeleri ile güvenilir sonra, onu utandirmak yok! Eger ona saglanmaktadir profesyonellik ayni seviyede arkadaslari tedavi emin olun. Eger dogru kartlariniz oyundan eger, bir sonraki yol açan sevk is her yeni seviyede, katlanarak isinizi artirmak için tavsiyeleri kullanabilirsiniz. Aslinda, birçok satis temsilcileri is kitaplarinda korumak ve gelistirmek için tavsiyeleri neredeyse sadece güveniyor. Sizin için olacak gibi tek bir müsteri ile, onlar için baslamis olsa da, unutmayin, tabii ki, yillardir kaliteli hizmet için bir itibar kadar bina geçirdim ve bu nedenle bu tavsiyeleri kazandik.

Ag: Bir sonraki yazida, bu serinin son teknik tartisiyor olacagiz. O zamana kadar, size mutlu satis!