sizin boru hatti dolgun olabilir

Tam umutlari da boru hatti tutmak kolay bir is degildir. Ben o önermek için gitmiyorum. Ben satis temsilcileri her zaman konusmak ve en zenginlestirilmesi yeni is onlarin bir numarali kaynagi oldugunu söylüyorlar. Sizin boru hatti tam koruma – En çok satis temsilcileri gibi Yani, sizin zor görevlerinden biri ayni anda en gerekli biridir. Ciddi bir çaba – – ön ucunda biraz çaba olmadan kar yükler kaymaya yolu yok.

Bir benzetme kullanmak için, en sporcularin düsünelim. Ulusal ve / veya uluslararasi basari elde etmek çekim için yillardir profesyonel ve olimpik sporcular tren. Bazi sporcular, kendi yarismalar son sadece birkaç dakika için. Hatta beyzbol için, futbol, ??hokey, futbol ve basketbol oyunculari, onlarin doruk anlar oyunlarda yer alabilir geçen sadece birkaç saat. Bu kadar yüksek düzeyde elde etmek için ne alir? Ön ucunda çaba muazzam miktarda. Biz egitim harcanan sayisiz saatler görmek, hazirlama, yaralanma kaçinarak yaralanma sifa, dogru antrenör bulma, dogru ekipman satin, zaman çizelgeleri, yönetmek ve kisisel yasamlarinda hokkabazlik. Yok

Bir satis açisindan bakildiginda, satis kapanis “büyük bir olay” dir – para akan baslar nerede var. Ama bu olay alma yol boyunca çaba ve ayarlama bir sürü alir.

Bir maden açisindan, bu sorulari göz önünde bulundurun:

Isinizi büyüyen baktiginiz engeller nelerdir?

Belirli engelleri tespit edemiyorsaniz, bu engelleri asmak için yollar bulmak için baslayamaz. Siz ve daha fazla müsteri arasinda duran ne kagit üzerinde indirdi.

Yeni is yüzde kaçi çünkü müsteri ya da ag tavsiyelerin size geliyor?

Ilginçtir, bazi saticilar onlari tavsiyeleri vermek müsterileri için bekleyin. Bu arkadaslariniz proaktif Restoran önerileri için arkadas soran yerine iyi bir restoran önermek için bekliyor gibi. Bir kaynak olarak takdir olabilir en az bir kisi veya sirket adini onlara sormak mevcut müsterileri ile sizin takip sürecinin bir parçasi yapmak için bugün baslayin.

Bir üstün müsteri deneyimi saglamak zaman Tavsiye olur. Ag tüm mümkün oldugunca çok sayida iliskileri gibi gelismekte ilgilidir. Sizin ag ve sevk süreci rafine daha, etkili bir konumda olan insanlar ile iliskileri gelistirmek için yollar bulmak.

Eger% 50 oraninda boru hatti genisletmek eger ne is olur?

Eger ticari büyüme sirket için ne anlama gelebilecegini görsellestirmek daha kisisel, daha motive olacak çünkü Simdi, büyük hayal baslamak için zamani. Özel almaya baslar. Artan kar sirket ve size yarar saglayacak bu liste yollari baslayin. Potansiyel potansiyel listenizi genisleterek – o zaman bu motivasyon bir sonraki adima tasima izin.

Ne is ya da satis süreci için son bir yil içinde ile geldim en iyi yeni bir fikir?

Bir sen gelistirilen fikir ve bunu uygulamaya kez vardi olumlu etkisi yazin. Daha sonra satis süreci rafine için daha fazla fikirler geliyor baslar. Bu zenginlestirilmesi ile ilgisi var merak edebiliriz. Büyük ve küçük – – önemli ölçüde gelistirmek isteyen ve umudu isteyen size kazanç daha fazla ivme satis sürecini iyilestirmek daha bu fikir görebilirsiniz.

digerleri güven olusturmak

Satis digerlerinde güven duygusu tasima ilgilidir. Beklentiler bu ürün, hizmet ve / veya satis elemani iman müsteri haline. Güven düzeyi olmadan, hiçbir satis yoktur.

Maden zor olabilir, ama sonuç buna deger. Kararli bir atlet tren ayni odak ile boru hatti büyütün. Sonunda, “altin” buna deger.