satis pazarlama basarinin sirri

Kullanilan altinda çok ama servet ve söhret satis siradanlik disinda getirecek satis pazarlama bir kavram bir Benzersiz Satis Önerisi veya USP oldugunu. Her reklam ve satis pazarlama çaba USP odaklanan süper basarili ürün ve hizmetler yaratmak için bir anahtardir.

Güçlü bir USP zanaat gereken bir ana nedeni ürün veya hizmet için en sirketin bugün, rekabet ile karsi karsiya bir sorundur. Araba satin alirken sahip oldugunuz çok sayida seçenek, televizyonlar, cep telefonlari, gida maddeleri civarinda bak. Eger satis pazarlama mesajlari ile her gün bombardiman ve benzersiz olanlar sonuçta dikkatinizi çekmek vardir.

Yani USP ürün veya hizmet öne çikarin yapmak gerekir.

Sen umutlari basit bir kavram azaltmak ve onlarin aklinda bir yerde saklamak, diyerek bir sey için durmak zorunda “O sensin. Bana bu faydalar getirecektir. Bu hayal kirikliklarini olmadan benim için bu sorunlari çözecektir.”

Müsteriler sizin hakkinizda bin seyler hatirlamak istemiyorum. Onlar sadece onlar için ne yapacagini basit ve önemli bir sey, hatirlamak istiyorum. Bir sey problem çözme, bir sey fayda üreten, kendi ilgi alanlariyla alakali bir sey.

Önce olarak müsteri aklina almak için denemek gerekir. Bir sey de en büyük ya da en iyi olmak istiyorum. Onlarin arzu bazi yarar saglamak için “bir numara” olarak bilinen olmak istiyorum.

Bu önemli bir satis pazarlama ilkedir. Bir rekabet ortaminda bir pazari domine isteyen varsa, yapabileceginiz en iyi seylerden biri müsteri zihninde ilk olmaktir.

Bu satis pazarlama söz “kendi” yapabilirsiniz akillarini sonra, herkes o alacak önce bazi özel özelligi, söz ya da yararina ilk olarak bir müsteri zihninde iddia eger. Bu “kisi”, “ürün” veya “o iddia karsilayan is” olabilir.

Yapmaniz gereken tek sey itibar kadar canli oldugunu – ve bu inanç aslinda gösterir ve sürekli desteklenir, böylece söz olarak ürün kalitesini veya hizmet korumak.

Sadece M & M sekerlemeleri elinize erimis eger ne olurdu hayal!

Itibar kadar canli ve hizli bir sekilde yerinden zor olacak bir müsteri zihninde güvenli bir nokta kendi edecegiz.

Müsteri zihninde ilk olmak sizin için neyi,, ve çekici ve onlara zorlayici oldugunu yapmak için gidiyoruz ne kim basit, unutulmaz, tutarli ve çekici resmini gerekir. Bu hizmet müthis bir heyecan verici söz yapmak veya müsteriye yarar gerekir.

Ayrica, bu bol benzersiz ve bu faydalari teslim herkes önemli ölçüde farkli konum nasil açik ve söyledigin her sey tamamen inandirici olmalidir yapmalisiniz.

Temel olarak, USP tüm rakiplerinizin ve cevaplar soru, sizi ayiran ayri, zorlayici satis stratejisi olan “Sana neden yerine rakiplerinizin ile is yapmak gerekir. Daha dogrusu hiçbir sey yapmak daha?”

Eger çekici bir USP insa ve sonra her yerde reklam ve satis pazarlama alçi bu, ve sürekli olarak tüketicinin aklina tekrar USP üzerinde sunmayi ve üzerinde isitarak devam ederseniz, zaman içinde size pazar payi çogunlugu için kazanacaktir Eger ürün veya hizmet. Bu sabir alir, ama zaman ve tekrar tekrar bitmis oldu.

Domino onlarin simdi ünlü USP ile yaptim:

“Sicak, 30 dakika veya daha kisa sürede teslim taze pizza, garanti.”

Sonra baska büyük satis pazarlama fikri, bir garanti ile kapali tepesinde.

Eger rakiplerinizden is kazanmak için mükemmel bir pazarlama stratejisi kurduk olacak güçlü bir USP gelistirerek, sizin fiyatlari hakkinda müsterileri ile tüm görüsmeler durdurmak ve bir marka imaji insa roket size yildizliga yapabilirsiniz. Her sey bir USP bina hakkinda.