satis itirazlari ve tezgahlari ile ilgili satis egitimi serisi

En satis temsilcileri “tezgahlari” ve es anlamli olarak “itiraz” düsünüyorum. Yanlis. Tezgahlari ve itirazlar size baglilik için sordum sonra duyabilirsiniz iki sey, ama bir itiraz satin almak için degil, belirli bir nedenidir. Bir durak-“Ben bu konuda düsünmek gerekir”-müsteri tereddüt için özel bir nedeni yok sunuyor.

Hemen hemen tüm satis temsilcileri durak için satin. Yaptiklari bir kez çok az hiç anlasma olsun.

“Henüz çok satilan degilim: Ne durdurduklarini müsteri gerçekten söylüyor bu. Bana biraz daha fazla satmak. “Peki o zaman, elbette, biraz daha satis yapmak. Ama dogru yapmak. Iste nasil:

Bir durak meydan asla. Müsteri tereddüt için özel bir neden teklif yana, “bu düsünmek gereken nedir?” Zorlu tezgahlari çatisma degil, satis olusturur, gibi bir sey söyleyerek onu bir ile gelip zorlamayin.

Müsteri islemek için çalismayin. Herhangi bir manipülatif satis teknikleri ögrendim, onlari unut. Onlar yarardan çok zarar. Eski yöntemi nadiren altin çaginda bile çalisti “hissediyorum, bulundu, keçe”, ve kesinlikle bugün çalismiyor.

Evrensel Stall Kesici belirleyin. USB satin müsteriye riskini en aza indirir ürün veya sirket bir yetenektir. Her sirketin birine sahiptir. Sevgiler bir para iade garantisi, bir hayir-güçlük iade politikasi, bir deneyin-ve-satin düzenleme, uzun açisindan, ya da alisilmadik kapsamli garanti olabilir. Bu yetenegi ne olursa olsun, ön müsteriye sunmak degil. Eger taahhüt sordugunuzda bir durak duymak durumunda, rezerv USB tutun.

Bir durak duymak yaptiginizda, asagidaki yöntemi uygulayin:

“Anliyorum” de.

Durak ortaya önce müsteri sevdim ürün özellikleri ifade eder.

usb mevcut.

Tekrar taahhüt isteyin.

“Anliyorum: Bu gibi çalisir. Eger ürün hakkinda ____, _____ ve ____ gibi. Bizim _____ politikasi (USB) ile, hiç risk ile deneyebilirsiniz. Bu ses nasil? (Müsteri yanit.) Daha sonra onunla devam etmek ister misiniz? ”

Çok fazla sayida satis temsilcileri bir kez bile bir satis arama taahhüdü istemek için basarisiz. Bu durak kiran yöntem ile, iki kez soruyor. Ve durak gerçekten yapmak istedi tam olarak ne yaparak müsteri adina takip: “. Bana biraz daha Satis”

Ister inanin, daha fazla satis yapacak!

alanina:

Özkaynak Konut Amerika Birlesik Devletleri’ndeki en büyük daire kiralama sirketi. Zor bir ekonomik ortamda, Hisse satis becerileri ve kiralama danismanlari satis stratejisi gelistirme konusunda yatirim yapmaya karar verdi. Söylemeye gerek yok, bu danismanlari genellikle gibi tezgahlari duymak, “bana bu konuda düsünelim ve ben size geri alirsiniz.”

Özkaynak kiralamak tercih müsteri riskini en aza indiren bir Hizmet Promise Garantisi altindadir. “Ama önce biz sadece baska bir özellik olarak Hizmet Promise Garanti sunulan Eylem Satis Satis Egitimi Programi,” Jonakan O’Steen, egitim ve liderlik gelisimi müdürü söyledi. Gözlerini tezgahlari bakarak yeni bir yol açilmasi ile, Özkaynak danismanlari hizli bir sekilde Universal Stall Kesici olarak garanti belirledi. Bu da onlarin nasil kullanilacagi simdi.

“Bu kiralama ile çalisirken durdu almak kolaydir,” O’Steen dedi. Ya da, daha dogrusu, eskiden.