satis hiz

nedir?
Pace hayatta her sey degildir. Ama o da kabul edelim – agir çekimde hareket bazen sikici olabilir. Insanlar tam oldugu gün sürebilir bir Formula yarisi uzun mitingler bir NASCAR etkinlikte bir otomobil yarisçisi paketi degil, bu yüzden. Bu golf oyunu daha kisa süreler çünkü basketbol ve beyzbol oyunlari golf daha popüler. Bu anlik sonuçlar veya anlik haz bir yastir. Yogun anne aerobik dersten sonra bir DVD satin almak ve sonra onu 6 yil ile o aksam yemegi hazirlamak ve sonra nihayet onu 6 yasindaki kizi ile DVD izlemek için zaman almak için önce ev ödevlerinde yardimci olmak için eski oldugu eve çizgi vardir Yatmadan. DVD hakkinda ve film iyi ya da kötü olup olmadigini arkadaslari konusmak için herhangi bir zamanda hemen hemen hiç yoktur. Bu bir büyük bir anlasma degil, en azindan DVD bugün amaca hizmet edecektir. Iyi ise o ayni baslikla baska bir satin alacak asla degilse bu, iyi. Basit.

Kolaylik için toplumun özlem bir kapmak baska bir form sonuçlandi ve bir öfke haline gelmistir sey gitmek var – hiz partner. Bugün hayat yogun bir tempoda ilerliyor çünkü sürüs engelleme, hiz birçok durumda çalisir. Sonuçlari veya sonuçlari hakkinda çok fazla düsünmüyorum insanlar bile var. Onlar kalitesi hakkinda çok sorusturma yok. Gördükleri aldiklari budur. Onlar kararlar dakika var. Bir restoran iyi olabilecegini düsünüyorum, onlar devam edin ve orada yemek. Tövbe ya da sevinç sonrasi için kaydedilir. Su an için onlar açlik sadece düsünebilirsiniz.

Bugünün hizi ve zihniyet ile birlikte, hiz satis alici ve satici hayal gücü ile yakaladi. Hiz satis bir satis olay ya da bir satici genellikle her muhtemel alici ile daha az zaman harciyor ve nihayet bir satis yapar hizli kadar bir sonraki aliciya geçer satis egitimi süreçtir. Satis sürecinin her noktasinda degeri ifade odaklanirken egitim tatbikati satis hizi, yeni ve deneyimli satis uzmanlari daha hizli umudu gerçek ihtiyaçlarini anlamak için yardimci olabilir. Çok alici satis hizi dakika içinde uyumluluk için birbirlerini satici onun ihtiyaçlarina cevap verebilecek ve satici umudu ondan satin almak olasidir olup olmadigini hemen anlamda olup olmayacagini biliyorsunuz müstakbel ortaklari boyutu olabilir bir flört servisi gibi. Bu tüm güzelligi ya kisinin taraftan fazla zaman kaybetmeden hizli olur olmasidir. Bu degerli zaman kazandirir ve satici çok gecikmeden bir sonraki umudu tasiyabilirsiniz. Daha fazla potansiyel daha kisa sürede kapsamindadir gibi tüm satis verimliligi üzerinde bu yöntem arttirir.

alicilar hizli satis tercih etmelerinin

• Bir satin alma konusunda kararsiz olan alicilar için, hizli satis bir patlama oldugunu. Onun için çok ihtiyaç duyulan yardim neden olacaktir Bu satis, müsteri ve kapanis zihninde kargasa bira tür “çay bardagi firtina” sona erebilir. Onlar detayci çekme üstesinden gelmek ve zihinlerinde devam itmek oldugu rahatlamis olacaktir.

• yeni ürünler, daha az bilinen sirketler, denemek veya diger taninmis marka isimleri bir sans vermek için kesfedilmemis topraklari için biraz maceraci ve risk alicilar vardir. Bu ürün hakkinda karar vermek için kendi is ve sosyal çevrelerde ilk olmanin ayricaligini zevk.

• Hiz satis umutlari satis veya küçük bir konusma olarak ne düsündügünü çok keser ve onlari degerli zaman kazandirir.

satis uzmanlari hizli satis tercih etmelerinin

• Daha az zamanda daha çok satabilirsiniz.
• Bu çok fazla enerji tasarrufu saglar ve daha fazla müsteri ile büyük satis konsantre saglar.
• Hiz satis umutlari ve süpheli ile denenebilir. Bir umudu simdi veya sonraki 30 gün içinde satin almak için bir ihtiyaç, arzu, para ve yetkisine sahiptir kisidir. “Tekme lastik” ve bir satin alma karar verme konusunda ciddi olmayan birisi S süpheli oldugunu. Daha fazla zaman sonra yapilir umudu degil, daha az önemli süpheli ve daha fazla satis ile harcanmaktadir.

egitim yöntemleri satis hiz

Hiz satan tek bir ürün veya hizmet için alici ve satici bir dizi bulusmak açik bir ortamda en iyi sekilde çalisir. Potansiyel alicilar ürünün birden fazla geç oldugunu biliyorum ve saticilarin bir umudu için tüm umutlarini mandal yok. Saticilarin daha sonra normalde, bu yüzden onlarla umutlari yapacagiz umutlari ile daha az zaman harcamak. Çok kisa bir süre içinde onlar birbirlerinin ihtiyaçlarini, isteklerini çözmek ve bir islem için iyi bir uyum olup olmadigina karar.

Hiz satis yöntemleri geleneksel satis yaklasimlari büyük ölçüde sapma yok. Onlar daha fazla hiz kalma yöntemleri gibidir. Ne görmek ne elde ediyoruz. Bu yaklasimi dahil incelik olarak Ama dikkate gerektirir.

• Hiz satis ayrintili bir hazirlik gerektirir. Bu gerçek hiz satis olaylar ortaya çikmadan önce rol arkadaslari ya da arkadaslarinizla egzersizleri oynamak ile yapilabilir. Kisa bir süre (her umudu için 5 veya 10 dakika) paylastirir. Herhangi bir umudu ile geçirmek için gidis degildir ötesinde maksimum zaman siniri ayarlayin.

• satis sunum hazirlayin. Bu kisa olun. Uzun ve zaman alici “satis konusmak” için hiçbir zaman sadece yoktur. Gereksiz ayrintilari uzak tutun. Tanitim kisa ve net olun. Ama keskin ve vurucu olun. Sadece önemli noktalari içerir. Degil biftek, cizirti satmak

• Eger gerçek bir satis senaryoda karsilasabilecegi itirazlar bir dizi hazirlayin. Ve bunlarin cevaplarini hazirlamak. Cevaplari da kisa olmalidir.

• sizin kol saati bakmadan öngörülen süre içinde sunum tamamlamak için uygulayin. Tekrar tekrar izlemek bakarak size umudu ilgilenmiyor oldugu izlenimini verebilir.

• prezentabl olun. Bakimli ve hiz satis firsat için “basari için elbise” prezentabl, bak olun.

• rahat ve zihin olumlu bir çerçeve var olun. Bu satis bir baska yoludur. Basari bir miktar var gibi baglidir. Hiçbiri, hiçbir sorun. Varsa Bu bir ögrenme egzersiz olacaktir.

• dakik olun ve zaman içinde geliyor. Gerçek toplanti baslamadan önce de tüm formaliteleri ve kagit çalismalari tamamlamak. Eger potansiyel toplanti baslamadan önce “bölge içine almak” için el birkaç dakika tutun. Kadar firsat için moral kendinizi.

• potansiyel bir müsteri olarak her umudu davranin. Çok zaman tüketen degil çünkü hiç kimse, göz ardi edilmelidir. Satis yöneticisi, satis için dönüstürmek olmasa bile her ihtimali üzerinde birkaç dakika harcama yapabiliyor. Bu çalismiyorum tarafindan kaybetmekten daha çalisiyor ve kaybetme oldukça iyi.

• kim ne ve neden, gibi açik uçlu sorular kullanarak umudu hak kazanin.

• Mevcut umudu odaklanin. Göz temasi ve vücut dili pozitif tutmak ve açikça ve umudu ile cosku ile iletisim kurmak için hazir durmak ve sonraki kim oldugunu görmek için onun / omzunun üzerinden bakmak yoktur.

• dikkatle dinleyin ve bir kibar ve zararsiz bir sekilde ilgili soru sormak.

• Her zaman odakli kalmak ve is ve umudu gerçek ihtiyaç ve isteklerini geri konusma getirmek.

• umutlari karsi dürüst olun. Potansiyel rakiplerinizin konusurken ve gerçegi ne oldugunu bulma lüksüne sahip. Bu yüzden ikna edici ses. Bir brifing veya sunum gafil yakalanmis ise domino etkisi tüm hizi satis çaba yagma.

• umutlari itirazlari cevaplamak için hazir olun. Ayaklarinin üzerinde düsünün, geri dönüp bir cevap ile sorunu ve dönüs üzerinde düsünmek için zaman yoktur. O zaman ve orada cevap vermek. Eger ev isi yapmak gerekir yapmak için.

• beden dili arayin ve kelimelerin kullanimi görüyoruz. Umudu faiz firsati kaçirmamak. Ifade ise Hemen hemen ayni sözel ipuçlari geleneksel satis için buraya durumda çalisan çalisir.

• geciktirici çikin ve artik bir karar almak için umudu tesvik edin. Geleneksel satis normal bir umudu dithers zaman biraz zaman harcamak ve simdi satin almak için umudu ikna etmek için tavsiye edilir. Ama burada sadece bir ya da iki soru ile bitirmek.

• maksimum belirlenen süre fazla dinlenmeye etmeyin. Zaman siniri kümesi içinde kapatin. Bu süre içinde ince olur eger degilse, muhtemelen üzerinde daha fazla zaman harcayarak olmayacak.

• Son girisimi sonucu ragmen, çok zaman kaybetmeden bir sonraki umudu üzerinde hareket ettirin. Bu hiz partner sapma satan tek adim hizidir. Hiz red veya seçimleri kalma hemen bilinmemektedir, ancak hiz satan o zaman ve orada oldugunu. Ret tarafindan disheartened alamadim. Ayrica satisi ile mutlu alamadim. Bazi insanlar dinlerken sesler çok fazla heyecan sevmiyorum. Istikrarli bir tonu korumak. Agirbaslilik anahtaridir. Hepsi sonunda sevinmek için bol zaman olacaktir.

• Her zaman nazik olmak ve ne olursa olsun umudu satin olsun ya da olmasin ile ilgili her umudu tedavi. Sizden satin ilgilenen diger umudu olabilir sadece birkaç metre uzakta duran ve izlemektedir. Her zaman satis konusmak veya sahanin sonunda içtenlikle umutlari tesekkür ederim. Eger dinlemek zaman geçirmek için onlara tesekkür ederiz.

Ile olumlu bir tutum ve gerekli saticilik nitelikleri hizli satis hizla sasirtici sonuçlar verebilir. Bu yöntemlerin ardindan basari adil bir miktar yol açmalidir.