Satis hacmi kadar krank 3 kolay yolu

1. supersize bu!
Tamam, tamam … burada gerçek pazarlama terimi bize Satisi, ama kelime dernek McDonalds beni alir. Sen orada oldum … Eger, pencereye yukari çekin siparis ve her zaman ki … “Eger supersize bu ister misiniz?”

Ne beni rahatsiz Ben içgüdüsel, demek ki “Evet!” Sonuçta, birkaç kurus için daha çok kizartmasi ve içecek yaklasik iki kati aliyorum. Biz düz gitmeden önce normal boyutuna böbrekler olan bir kisi mümkün olan Supersized içki içmek olabilir aslinda tartismak degildir … ve ben Supersized kizartmasi tüm yemek olsaydi ben bir sivilce ilaç sirketi için mükemmel reklam olurdu … ama hey, ben iyi bir anlasma var!

Müsterilerin cüzdan ve paralarini ulasan, bunlar anlasma tatlandirmak için daha sadece birkaç dolar disari bombardimani için olgun. Aslinda, yaklasik yüzde 50 ikinci bir düsünce olmadan evet diyecektir. Bu yükseltme veya ekstra bir garanti sunmak için mükemmel bir zaman.

2. satis sunuyor sonra.
Eger roman devam filmi hotcakes gibi gitmek gibi görünüyor fark ettiniz mi? Yazarin ilk kitabi ile izleyicileri dikkatini çekti sonra, onlar takip ellerine almak için sabirsizlaniyorum.

Ayni fikir müsterilerinizle üzerinde tasir. Eger ilk kez verilen ürün ve hizmetten memnun olan bir müsteri, ikinci bir deneyim için çok daha açiktir.

Sundugunuz arka uç ürün hatta kendi olmak zorunda degildir. Ortagidir pazarlamacilari kendi ürünleri ile ilgili materyalleri ebooks devam yaklasiyor. Bu sekilde pazara kolay ve agrisiz bir süreç … Eger komisyon toplamak ise bagli, tüm satis yönetir.

3. ödül tavsiyeleri
? Eger ürün hakkinda en iyi neyi sevdiniz, nasil ürünün degerini artirabilir ve üründen fayda olacagini kim biliyor musunuz: 3 temel soru sormak müsteri anketleri?

Özetle, müsteri kendi ihtiyaçlarina ve görüsler sizin için önemli oldugunu bildirerek, ve baskasinin da kendi ihtiyaçlarini karsilamak için istediginiz vardir. Sen, müsteri tatmini degerli bilgiler elde degerli referanslari için malzeme saglamak ve potansiyel müsteriler ipuçlari alirsiniz.

Upselling, arka uç satis ve sevk artan reklamcilik bütçeler olmadan, net satis sayisini artirmak için birlikte çalisma satis. Deneyin … Eger mevcut müsteri kitlesine içinde pazarlama etkinligini artirmak için ne kadar kolay de sasiracaksiniz.