Satis basarisi için 7 kural

Satis basarisi üzerine yazilmis kitap ve makale çok var – yazarlar tarafindan bizim parmaklarinizin ucunda çok fazla bilgi ile, Her ne kadar akilli benden daha, ben bu basit 7 kurallara yararli olabilir düsündüm. Temel, bu sagduyu ama güçlü kurallari ragmen – tekrar tekrar yapilirsa – aliskanliklari olmak ve basari için katkida bulunacaktir.

1. Hedef – bir nis seçin ve bu nis uzman olmak. Hemen hemen her sektörde yillar içinde çok rekabetçi hale gelmistir ve ben birlikte çalistigim daha basarili satis temsilcileri gerçekten belirli bir dikey pazar nüanslari ögrenmek için sonsuz saat ayrilmistir. Belirli bir sektörde bir uzman olma yolunda gerçek bir ilgi, önemli sanayi fuarlarda katilmak ve bu sektördeki oyuncular biliyorum.

2. Farkli olun – Henüz Oldukça basit tavsiye ve elde etmek çok zor. Benim gibi bir commoditized sektöründe iseniz, siz yaratici düsünmek gerekir. Fiyat tek basina satarken Kendinizi nasil ayirt edebilirsiniz? Bu zor ve tüm satis durus fiyati ise sonunda, bir kaybetme teklif var.

3. Takim insa – bir satis ofisi bireysel satis elemani ya da parçasi olup olmadigini, bir ekip olusturmak ve ortak bir hedef var gibi herkes hissettirecek. Sen “Ben bagimsiz olarak çalisirken nasil bir takim kurmak mi?”, Isteyebilir Kolay! Toplum ekibinizin olun, ag gruplara katilmak aileniz içerir ve “yardim isteyin.” Ben yardim istemek için çok utandim ve gurur duyuyoruz çok fazla satis temsilcileri bir araya geldi. Konus. Biz satis temsilcileri konum ve bizim is ve bize is kurmak için karar vericiler bulmak için sorumluluk. Yaptiklarinizdan gurur ve bir ekip kurarak, kaldiraç kendinizi ve isinizi daha ölçek-mümkün katlanarak büyümeye yapmak olabilir.

4. Ve sik sik söylemek – tesekkür eden. Ayni müsteri tabani için tüm maden orada satis temsilcileri çok sayida bulunmaktadir. Yeni bir müsteri için “tesekkür ederim” diyerek bir e-posta yazdi en son ne zaman oldu. Eger onlar size vermis güven takdir söyleyerek bir müsteri için bir mektup “handwrote” en son ne zaman oldu. Bir mektup yazmak için çok tembel iseniz, sadece periyodik telefon almak ve merhaba demek için check-in. Bu basit bir jest sizin yipratma korumak ve iliskiler güçlendirilerek gidecek ne kadar inanilmaz.

5. Gülümseme – is ile eglenmek, basarilari ve isinizde dahil olmak zorunda hediye zevk. Benim is koçlari biri bir zamanlar bana söyledigi gibi, biz çok zor çalismaz – çalisma sert yaz ölü günde 14-18 saat boyunca el emegi yapiyor. Çalisma tüm göreceli ve ben çogumuz oldukça iyi oldugunu düsünüyorum.

6. Hisse – Ben de rekabetçi kuruluslardan diger satis temsilcileri ile bilgi ve anahtar ögrendiklerini paylasmak için “korkuyor” kaç satis temsilcileri hayret ediyorum. Bu orada büyük bir dünya var ve naif bildiginiz her satis elemani ayni umudu çagrida olacagini düsünmek. Bütün samimiyetimle, benim sektöründe benim 2 yakin arkadaslarim benimle rakip – biz her gün konusmak ve birbirine yakin firsatlar yardimci olmustur ve endüstri profesyonelleri olarak büyür. Ticaret-gösterileri, sanayi ag etkinliklerde insanlarla tanismak, ve önümüzdeki yillarda büyük is iliskileri ve dostluklar gelistirmeye baslamak.

7. Yumusak Satis – sizin mahallede magazada alisveris yaparken tedavi edilmesi gibi nasil düsünün – satis elemani “in your face” oldugunda gibi ve satis zorluyor musunuz? Size sunmak için iyi bir hizmet var, satis yaklasim emin olmak ve satis size gelsin. Potansiyel müsteri Teklifinizi alinan ve o fiyat eslesen çünkü satis kaybetmek için sadece görevdeki ile paylasti sayede Tabii ki, hepimiz yakildi. Ama, ben bir saygili, çaliskan ve yumusak bir sekilde satmak eger kaybetmek daha fazla satis kazanacak çok emin hissediyorum.