neden satmak için korku … ve bunu nasil üstesinden gelebilir

Yani, isinizi kurdunuz, tüm kirtasiye basili var tesislerinde ve ofis siralama kriteri var ve simdi orada almak ve … satmak zorunda! Aniden soguk bir ter girmeye ancak sebat, telefon almak ya da ilk müsteri yaklasim ve tüm korkunç yanlis gidiyor! Bu gerçekten bir sonraki için ayarlar!

Satis korkusu en ilk kez isletme sahipleri muzdarip bir seydir. Satis okulda ögretilen ya da veliler tarafindan gösterilir (Daha önceki bir yasindan itibaren is dalmis sürece!) Ve böylece tüm süreç bize yabancidir bir sey degildir. Bu yazida satan bu korku var ve bunu asmak için ne yapabilirim tam olarak neden bakmak için gidiyoruz.

korku nedir?

Ama her seyden önce ne ‘korku’ nedir? Ben duydum bir çok tanimi korku Gerçek görünmek Yanlis Kanit anlamina gelir olmasidir. Bu gerçekten korku ne özetliyor – aklimiza bizim iç süpheler yedeklemek için tüm bu deliller toplamistir. Bu kanit genellikle yanlis ama bizim bilinçli zihin için korku içine gerçek ve çok çevirir görünür! Günün sonunda, korkularimizi agirlikli düsünceleri vardir ve bu kadar!

Korkularimizi bize tutun kapmak ne zaman bir satis elde etmek için bir seyler yapmak degil günes altinda her bahane bulmak – “çok erken / ögle / çok geç çünkü tekrar ararim”, “Simdi onlara yaklasim olmaz; onlar Ben temasa için dogru zaman degil bir his var “,” iyi bir ruh halinde görünmüyor – gelecek hafta olabilir “.

Tanidik geliyor mu? Bu ‘bloker’ engel ile, is çikarmak asla! Bu korkulari fethetmek zorunda nedeni budur. Ama ana bu satis söz konusu korku ve nasil asilabilir nelerdir?

Basarisizlik korkusu

Herhangi ilk kez (ve bazi deneyimli satis insanlar!) Için listenin süphesiz en basarisizlik korkusudur. Biz özellikle bir basari odakli bir ortamda, basarisiz gibi asla. Yaptigimiz, bu görev daha da zor gelecek seferde yapar. Okulda korku yetmezligi (sonuçlari duymak tüm sinif için disari okundu tüm bu testler hatirliyor musun?) Ve bu bizim yetiskin yasamda bizimle kalir ögretilir. Basari bir ölümcül düsman vardir ve bu basarisizlik korkusu var!

O sinif baskani olmak için onun teklif basarisiz olmustu oglu Bart, konsol çalistim Ama, Homer Simpson gibi olmayin

“Sen çalisti ve basarisiz oldu. Ders … deneyin asla. ”

Yani, basarisizlik korkusu fethetmek için ne yapabilirim? Alt satirda bir kaya gibi saglam olumlu bir tutum ihtiyaç vardir. Eger sürekli bir sonraki ihtimali üzerine size itme ve diyerek bir iç ses olmali “evet demek için gidiyor bir bulalim Hadi!”

Basarisizlik bir ögrenme firsati olarak görülmelidir. Her yetmezliginde, bir dahaki sefere, daha iyi bir basari yönünde isaret edebilir bir bilgi külçe vardir. O Basari% 99 basarisizlik olusur “, dedi James Dyson, devrimci elektrikli süpürge mucidi, olumlu bir tutum ihtiyacini özetlenebilir. Kendinizi galvaniz ve tam bir iyimser olarak devam edin. ”

görüntü korkular

Kendine güvenen, iyi giyimli, iyi bir iletisimci, bilgili – Hepimiz basarili bir satis elemani görüntü var. Biz kendi kötü elestirmeni ve hizli bir sekilde ya yok, ya da çogu insan bunlari algilayamaz o kadar küçük bizim karakter sözde kusurlari bakin. Oysa bizim zayif benlik imaji bizi sürüklemek için izin verir. Biz satmak olamaz kendimizi ikna. Eger satmak için kendi yetenegi hakkinda emin olmadikça o görevi iki kat daha zordur. Güvenle dogmazlar unutmayin – biz ögrenmek bir sey!

Herkes kendine güven sinirsiz vardir degil. Eger is ise baslamak zaman, daha fazla çignemek daha kapali isirilan olabilir bir nagging süphe bazen yoktur. Bu iç süphe cips uzakta kendine güven de ve en kisa sürede size satis adim olarak yansitan bir zayif benlik imaji, var. Basarili bir satis elemani olmak için güçlü bir öz görüntü olmasi gerekir.

Kendinizi imajini gelistirmek için su adimlari izleyin:

• Basarili bir satis elemani sahip gerektigine inaniyoruz nitelikleri yazin. Deneyin ve 4 veya 5 anahtar niteliklerine listesini sinirlamak

• sessiz bir yer bulun ve derin ve sürekli nefes ile beden ve zihin dinlenmek

Eger tamamen rahat Bir kez • güçlü, kendi kendine görüntü nitelikleri ezberden daha önce tespit

• hayal ya da kendinizi bu niteliklerin her sahip görsellestirmek. Bu niteliklere sahip artik, bakmak nasil kafasinda göz bakin. Ne kadar basarili görmek, bakmak nasil, ve yasayan yerde araç size, sürüs

• Eger bu niteliklerin her varsayarak ve geçen her gün daha iyi bir insan haline gelmektedir kendinize tekrarlayin

Gece sabah ve son sey bu egzersiz ilk sey tekrar ve kisa zamanda kendi kendine resim ve güven düzeyleri artan bulacaksiniz!

reddedilme korkusu

Hiç kimse “Hayir” kelimesini duymak seviyor! Reddedilme korkusu bazi insanlar satarken üstesinden gelmek zorunda baska önemli engel olusturuyor. Bazen reddedilme korkusu onlarin bütün satis tanitimi gölgesinde sekilde büyük. Onlarin bilinçalti Neden rahatsiz “diyor? Onlarin hayir demek için gidiyoruz biliyorum “sunumu daha da kötü olur;! Sözcükler mirildandi ve ürün özellikleri unutulur. Sonuç? Bir ‘Hayir’ olsun!

Yaniti “Hayir” Isitme büyük bir motivasyon degil! Ret ile basa çikmak için ana yolu olur kabul etmek sadece. Bu, degil kaybeder müsteri oldugunu kendinize söyleyerek olsun herhangi bir ret deneyin ve yeniden çerçeve. Yüzünüzde bir kendini begenmis gülümseme ile yürüyüs ve “Evet” diyecek birine bir adim daha yakin oldugunu kendinize hatirlatin.

ürün bilgisi korkular

Eger disari içinde ürün veya hizmet biliyorsaniz Basarili satis ancak elde edilebilir. Tüm özellikleri ve faydalari bilmiyorsaniz nasil Hiç ürün tüm sorunlari çözebilir birinin ikna için umut olabilir? Bir müsteri bilgi eksikligini vurgulanir ama nedense dogru koymak degil bir kötü bir deneyim oldu olabilir. Sizin bilinçalti bu zayifligi tanimak için devam eder ve gelecekteki sunumlar sabote etmek için ne yapabilirsiniz yapar!

Ürün veya hizmet hakkinda derinlemesine bilgi eksikligi hizli bir sekilde kötü sunum için yapmak yolunda bulur. Orada sadece bir çözümdür … ve ögrenme almak için var! Ürünün kendinizi absorbe. Eger güvenle sunan tüm yönleriyle hakkinda konusmak böylece, tüm özellikleri ve faydalari anlamak. Bu korku sürgüne gönderildigi dogru koymak için kolay bir olanlardan biridir.

elestiri korkusu

Kimse ne için elestiriliyor seviyor! Biz yetenegimizi en iyi sekilde bir seyler olabilir ama bizim öz güven yakinda birisi bizim satis tarzi veya ürün elestiriyor kaybolur. Bir zayif benlik imaji korkusu ile bu baglantilar. Eger bir düsük benlik imaj varsa elestiri daha fazla zarar olabilir. Öte yandan, bir yüksek öz görüntü ile insanlar genellikle elestirel bir yorum geri siçrama olabilir.

Eger özelestiri iyilestirmeye çalismalari yürütmek, elestiri almak yeteneginizi de gelistirecektir. Size dogrudan bir saldiri daha geri bildirim olarak elestiri daha fazlası için karar verin. Orada kritik yorumlarin çogunda gerçegi bazi unsuru genellikle ve ögrenmek ve degistirmek için firsati önemlidir.

sunum korkular

Eger sunum becerileri arzulanan bir çok birakin farkinda olabilir! Sizin satis adim her yerde olmasi ve müsteri islemek için almak için bir yetersizlik sonucu, gerçek bir yapi olmayabilir. Güven sizin eksikligi hizli bir sekilde gösterir ve müsteri sikica cebinde cüzdan ile yürür. Bu egitim eksikligi asagi tüm kaynar korku. Bu zayiflik ya da korku nokta olabilir, o zaman orada yarim yoludur. Birçok satis elemanlari bile bir egitim sorunu var bilmiyorum!

Sizin sunum korku asagi satis süreci etrafinda yapisinin eksikligi olabilir. Eger gitmek için mükemmel bir satis adim istediginiz nasil bir temel taslak yazin. Sunumun önemli parçalari için bir komut dosyasi hazirlayin ve prova, prova, prova!

Neden rol bir satis sunumu oynamaya yardimci birine sormak degil mi? Bu size istediginiz tüm hata yapabilir ama risksiz bir ortamda için firsat verecektir! Ayrica, yerel Business Link ofisimizi ziyaret ve satis becerileri üzerinde çalisan hangi derslerin görmelisiniz. Efektif satis kitap ve kasetleri dikkat edin. Tüm bu islemler güven ve bir daha profesyonel satis sunumu sonucu iyilestirmede yardimci olacaktir.

Satis korkunç bir deneyim olmak zorunda degil! Dogru tutum, güçlü kendi inanç, ürün ve uygulama bol tam bir anlayis varsa, o zaman korkacak bir sey olacaktir. Yani, bu korkular her bir göz atin ve bugün onlari çözmek için bir plan koymak!