ne gerek müsteri satmak

Bu ürünleri satan söz konusu oldugunda bu sorularin yani sira açik uçlu sorular sondalama potansiyel müsterilere sormak önemlidir.

Bu tür sorularla bilgi toplama yöneliktir. Onlar bir sey ama bir evet ya da hayir cevabi vermek için müsteri taahhüt.

Örnegin, açik uçlu bir soru böyle rastlamak olacaktir:

Bu mevcut banka hakkinda çok sevdigim nedir?

Sizinle bankaya bir müsteri almaya çalisirken bir bankaci Simdi, eger, artik müsteri sadece mevcut banka hakkinda söyledim ne için ürün ve faydalari karsilastirmak mümkün olacak.

Ayrica, onlar gibi ne bularak, ayni zamanda onlarin ihtiyaçlarinin ne oldugunu göreceksiniz.

Ne gerek bir müsteri satis için bir diger adi “ihtiyaç temelli satis” dir.

Tüm satis kisi hedefleri var ve biz onlar biz haftalik satis toplanti veya konferans aramasi sirasinda bu konuda konusmak böylece bizim numaralari sisirilmis olabilir sadece bu yüzden ürün için gerek olsa bile insanlara seyler satmak için bir egilim var.

Hiçbir için gerek var birisi bir sey satis için olumsuz müsteri hizli bir sekilde bunun için bir ihtiyaç yok ve hizmetler için gelecekte dikkate asla anlamaya olacaktir.

Bu onlara bir sey satmak önce müsterilerinizin ihtiyaçlarini ne oldugunu ögrenmek için bu kadar önemli nedeni de budur.

Eger ihtiyaç duyduklari ya da istediginiz bir müsteri bir sey satmak, onlar ürün ve hizmet ile gerçekten mutlu olmak ve yardim takdir edecektir.

Hepimizin bildigi gibi, mutlu bir müsteri iyi bir müsteri ve her zaman hizmet için geri gelip size de arkadas ve aile sevk edecektir.