müzakereler yoluyla yönlendirmek için zamansiz ilkeleri

Bu TV programini gece izlemek için, üzerinde, ya da yüksek güçlü müzakerelerde bir is ortagi ile esiniz ile olsun – – Eger müzakereler basarili olmak için bir kesin yolu istiyorsaniz o zaman 7 zamansiz ile ifade müzakerelerin bu 7 ilkelerini ögrenmek tirnak:

Ilke 1: Müzakere etkilesim bir temelde insan yoludur. Biz ilerleme yoludur. Adam Smith, “Uluslarin Zenginligi” Söyle yazdi Iskoç ekonomist: “Insan pazarlik yapan bir hayvandir. Baska hiçbir hayvan yapar. Bir köpek baska bir kemik degismez. ”

Ilke 2: Müzakere bölücü yöntemlerle sinirli bir pasta bölünmesi ile ilgili degildir. Bu konuda büyük ve daha iyi kek yapiyor. David Ghitelman müzakereleri islemesi için anahtar bir kitlik zihniyet ancak katma deger zihniyet olmadigini söylüyor: “Müzakere zenginlik bölen degil, deger yaratiyor.”

Ilke 3: Çatisma müzakere kalbinde ama çatismanin sadece olumlu bir görünüm basarili bir sonuç ile sonuçlanacaktir. Dean Tjosvold dedigi gibi: “Kooperatif çatisma insanlar kurar, iliskilerini güçlendirir ve seyler bitmis olur.”

Ilke 4: konusmak için bir zaman ve müzakerelerde kapa çeneni için bir zaman yoktur. Eger konusma daha dinleme yaptiginizda, aslinda gücünü artirmak. Geoff Burch, sözde “cehennem melek danisman”, bu sekilde koymak: “Eger söz ediyorsaniz, size bilgi veren ve bu nedenle güç veriyoruz. Eger dinleme ve soru sorma iseniz,, bilginin hammadde bilgi kazaniyor ve bu nedenle güç kazaniyor “dedi.

Ilke 5: güç görüsmelerde, bahisler yüksek oldugunda, diger tarafta onlara inanmak istiyorum ne inanalim. Ama yalan ya da dürüst olmayan olmayin. Sun Tzu, dünyanin en eski askeri tez yazar, “Savas Sanati”, su sözlerle koydu: “Tüm savas aldatma dayanmaktadir. Bu nedenle zaman yetenekli, yetersizlik uydurmak. aktif, hareketsizlik. Ne zaman yakin, bu uzak oldugunu görünmesini saglar. Ne zaman uzak, onu cezbetmek için oldugunu. Asagilik Pretend ve kibir tesvik ediyoruz. ”

Ilke 6: sadece diger tarafin derinden tutulan ihtiyaçlarini anlayarak anlasma olacagini kabul edin. Frank Romer sözleriyle: “Insanlar oturup arkaniza yaslanin ve onlari oturup haber almak kilan fark alacak eger dikkate almak olacaktir.”

Ilke 7: Sadece bir kazan-kazan tutum ile müzakerelerde basarili olabilir. BCForbes alinti: “diger kisiye karli olmayan herhangi bir is düzenlemesi sonunda sizin için kârsiz ispat edecektir. Karsilikli memnuniyet verir pazarlik tekrar edilmesi uygun olan tek kisidir. ”

Eger beceri ana mücadele görüsmeleri ya da hala yeni iseniz, bu 7 tirnak hatirliyorum. Onlar bilgelik sözleri yil asagi geçti ve her zaman deneyimi aci dersler ile ögrendim.