Küresel farkli fiyatlandirma

2002 yilinin Nisan ayinda, Dünya Saglik Örgütü (WHO), Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Norveç Disisleri Bakanligi ve ABD merkezli Küresel Saglik Konseyi yoksul “Fiyatlandirma ve Temel Ilaçlar Finansmani” ile ilgili 3-gün çalistay düzenledi ülke. Beklendigi gibi, sonuç oldu:

“… Patent sistemi arastirma için tesvik saglayan rolünü oynamaya devam izin verilecek ise farkli fiyatlandirma özellikle yoksul ülkelerde, uygun fiyatlarla mevcut ilaçlara erisim saglamada önemli bir rol oynayabilecegi genis tanima, vardi yeni ilaçlar içine ve gelistirme. ”

Düsük gelirli ve zengin ülkelerde ilaç için farkli fiyatlar tanitarak bu, görünüste çeliskili, iki isteklerini uzlastirmak için önerilen atölye, katildigi 80 uzman,. Ya da bir piyasa mekanizmasi yoluyla – Bu sirketler ve satin, patent sahipleri ve üreticileri, küresel tedarikçiler ve ülkeler arasinda, iki tarafli elde edilebilir.

IMS Health göre, yoksul ülkelerde 2002 yilinda ilaç satis daha az dörtte biri için hesap tahmin edilmektedir. Her ilaç dünya çapinda on dolar harcandi 100-42 yaklasik 1, Dogu Avrupa ve Hindistan her Çin ve Güney Dogu Asya’da, Latin Amerika ve Karayipler’de Japonya’da Avrupa’da ABD’de, 25, 11, 7.5, 5, az 2 olan Afrika ve Bagimsiz Devletler Toplulugu (BDT) her.

Asilar, kontraseptif ve kondom zaten sinir ötesi diferansiyel fiyatlandirma tabidir. Son zamanlarda, ilaç sirketleri, çok katmanli mahkeme kararlari sonrasinda fiyatlandirma veya yetkilileri ile anlasmalar dahil etmek zorunda kaldilar. Brezilyalilar ve Güney Afrikalilar, örnegin, kendi antiretroviral AIDS ilaç için Bati’da ödenen fiyat bir kismini ödemek.

Buna ragmen, tipik bir tedavi fiyati uygun degildir. Yabanci bagisçilar, özel vakiflar – Bu Bill ve Melissa Gates Vakfi gibi – ve uluslararasi kuruluslar açigi karsilamak için adim vardi.

Uzmanlar, yoksul bir ülkede ucuza satilan markali ilaçlar kaçak ve çok daha zengin olanlar tüketilen sonunda olabilir riskini kabul etti. Daha az, sanayilesmis ülkeler de referans noktasi olarak fakir bir ülke fiyatlari kullanilarak, fiyat kontrolleri getirebilir. Diger TRIPS anlasmasinin bir reform için köklü gibi Oxfam ve Medecins Sans Frontieres olarak baskin sivil toplum kuruluslari da dahil olmak üzere katilimcilar,,, – ya da markali ilaçlara jenerik alternatifleri üretim.

Patent sahibinin izni olmadan bir ilaç üretim – – ve paralel ithalat – ona satildigi baska bir ülkeden bir ilaç ithal Fikri Mülkiyet Haklari (TRIPS) kongre zorunlu lisans için izin en Ticaretle ilgili Yönleri yerlesik “saglik önlemleri” daha düsük bir fiyat – bir saglik acil durumda.

Bu Demokles’in kilici, Avrupa Birligi ve ulus-ötesi ilaç lobisinin varligindan haberdar “küresel katmanli fiyatlandirma” lehine geçen Mayis çikacak.

2001’de Insani Gelisme Raporu (HDR), Birlesmis Milletler Kalkinma Programi (UNDP) ve “temel yüksek teknoloji ürünleri” için diferansiyel zengin karsi fakir bir ülke fiyatlandirma tanitmak çagirdi. Saglik GAP Koalisyon raporu yorumladi:

“Diferansiyel fiyatlandirma konusunda, etkili bir küresel pazar bu ilaç gibi ürünler için farkli ülkelerde farkli fiyatlar tesvik edecek ise, mevcut sistemin degil, bu Rapor notlari. Yüksek teknoloji ürünleri, saticiya ana maliyeti ile genellikle üretim daha arastirma yerine oldugu gibi katmanli fiyatlandirma için yoksul ülkelerde satilan özdes bir ürün yol açabilecek sadece onda biri ya da Avrupa veya ABD’de bir-yüzüncü-fiyat.

Ancak ilaç sirketleri ve diger teknoloji üreticileri gibi indirim hakkinda bilgi sahibi de zengin ülkelerde daha düsük fiyatlar için bir talep neden korkuyorlar. Onlar yoksul ülkelerin vatandaslari (birçok AIDS ilaç oldugu gibi) için satin alinacak küresel fiyatlari ayarlamak egilimi var.

‘Farkli fiyatlandirma kurmak için savas kismi tüketici egitim yoluyla kazanilabilir gerekir. Zengin ülkelerin vatandaslari bu ilaç ve diger kritik teknoloji ürünleri için daha az ödemek için gelismekte olan ülkelerde insanlar için adil oldugunu anlamak gerekir. ‘ – “Raporun bas yazari Bayan Sukaki Fukuda-Parr belirtti.

1990’larin sonunda San Jose, Kosta Rika Havana, Küba, yilinda yayinlanan Kamu bildirimleri gelismekte olan ülkeler için ücretsiz çevrimiçi burs yararlari lanse. Arastirma Girisimi, Saglik Arasi Erisim – WHO ve Açik Toplum Enstitüsü HINARI baslatti. Peter Suber, “Ücretsiz Online Burs” haber bülteninin yayincisi, böylece girisim özetler:

“Program kapsaminda, biyomedikal dergilerin dünyanin alti büyük yayinci üç katmanli fiyatlandirma konusunda anlasmaya varmislardir. Online abonelikleri ücretsizdir en düsük seviye (GSMH kisi basina düsen $ altinda 1k), ülkeleri için. Orta katman ülkeler için ( $ 1k ve $ arasinda kisi basina düsen GSMH 3k), online abonelikleri bu Haziran karar verilmesi gereken bir miktar indirimli olacak. üst katmani ödeme tam fiyat ülkeleri.

Alti katilan yayincilar Blackwell Synergy, Elsevier Science Direct, Harcourt IDEAL, Springer Link Wiley Interscience ve Wolters Kluwer vardir. Abonelikleri bireylere, üniversiteler ve arastirma kurumlari için degil verilir. Ama kapsaminda tam fiyat ödeyerek kurumlar tarafindan alinan abonelikler için aynidir. ”

500 alt kademe uygun kurumlarin, 200’den fazla zaten imzaladi. Ek yayincilar bu 3-5 yil programina katilmistir ve en biyomedikal dergilerin teklif zaten. Orta katmanli fiyatlandirma gelecek yil Ocak ayinda ilan edilecektir. HINARI muhtemelen diger bilimsel disiplinleri kapsayacak sekilde genisletilecektir.

Gelismekte olan ülkelerden yazarlar da farkli fiyatlandirma ile birlikte ücretsiz online burs yayilmasini yarar. “Bilim iyi”, örnegin, yazarlar tarafindan ücretleri ücretsiz, hakemli, çevrimiçi bilim dergisi beslenir ödedi. Daha az gelismekte olan ülkelerden yazar sarj eder.

Ama farkli fiyatlandirma bilimsel dergiler ile sinirli olmasi pek mümkün degildir. Zaten, gelismekte olan ülkelerde sesleri gelismekte olan ekonomilerde satilan Bati ders kitaplari için katmanli fiyatlandirma talep ediyoruz. Ücretsiz Online Burs bülten alinti, Taipei Times Lai Ting-ming 26 Mart 2002 tarihinde, elestirdi “ilk dünya fiyatlarindan üçüncü dünya ögrencilere ders kitaplari satis için bati yayincilar. Gelismekte olan ülkelerde bir ‘ders kitabi fiyatlandirma krizi’ yok, bu, en yaygin kaçak fotokopi ile çözülmüstür. ”

Dokunakli, zengin bir ülke toplumlarda mahrum konusunda Insan Haklari BM alt Komisyonuna geçen yil sunulan ve “Küresellesme ve Insan Haklari Tam Zevk Üzerindeki Etkileri” baslikli bir raporda iki Afrika Özel Raportörler tarafindan yetistirildi. O dedi:

“… AR-GE yatirim vurgu uygun bu arastirma için finansman bazi kamu kaynaklardan gelen gerçegi söz atlar, nasil o zaman hakli olarak bu yatirimdan elde faydalari Özel öncelikle tahakkuk gerektigi söylenebilir ilgi? Son olarak, (zengin ve fakir) ülkeler arasinda farkli fiyatlandirma odak ayni ilaç aciz durumda gelismis ülkelerde pek çok insan var oldugu gerçegi göz önünde atlar. Bu ulasilmaz ya da soguk saglik nedeniyle olabilir bakim sistemi (maliyet veya yeterli sosyal yardim mekanizmalarinin olmamasi açisindan), ya da çünkü irk, cinsiyet, cinsel yönelim ya da ayrimcilik diger formlari. ”

Diferansiyel fiyatlandirma genellikle dinamik fiyatlandirma ile karistirilir.

“… Mal ve hizmet alis ve satis piyasalari: Moai Teknolojileri bob Gressens ve Accenture Christopher Brousseau olarak” Business-to-Business E-Ticaret Dinamik Fiyatlandirma Degeri Önermeler “kendi kagit, dinamik fiyatlandirma tanimlamak nerede fiyatlari arz ve talep kosullarina göre hareket serbesttir. ”

Bu genellikle ihaleleri veya tirnak veya ihale talepleri ile yapilir. Dinamik fiyatlandirma genellikle fazla stok tasfiye ve e-kaynak için kullanilir.

Ne de farkli fiyatlandirma dogrusal olmayan fiyatlandirma ile tamamen aynidir. Gerçek dünyada, fiyatlar nadiren sabittir. Bazi fiyatlar kullanimi ile degisir – bilimsel çevrimiçi referans kablo TV sektöründe “görünümü basina ödeme” veya “baski basina ödeme”. Diger fiyatlari bir degisken elemani ile sabit elemani (örnegin, bir abonelik ücreti) (örnegin, genis bant kullanim basina ödeme) birlestirir. Ses indirimler, satis, çapraz satis, iki fiyat için üç – dogrusal olmayan fiyatlandirma birer örnektir. Ama ayni pazarda – dogrusal olmayan fiyatlandirma farkli tüketicilere farkli fiyat koyma ilgilidir.

Berkeley Kaliforniya Üniversitesi’nde Bilgi Yönetimi ve Sistemleri Okulu Hal Varian “Refah Ekonomisi”, AC Pigou seminal 1.920 cilt içinde “Fiyat Ayrimcilik” tedavisi özetler:

“Birinci derece fiyat farklilastirmasi üretici kisiden kisiye farklilik gösterebilir farkli fiyatlar ve bu fiyatlar için farkli üretim birimlerine sattigi anlamina gelir. Bu bazen mükemmel fiyat farklilastirmasi durumunda olarak bilinir.

Ikinci derece fiyat farklilastirmasi üretici farkli fiyatlar için farkli üretim birimlerine satiyor, ama iyi ayni miktarda satin her bireyin ayni fiyat ödedigi anlamina gelir. Böylece fiyatlari satin alinan malin miktarina baglidir, ancak kim satin alma yapar. Fiyatlandirma bu tür bir yaygin örnek hacmi indirim saglayabilir.

Üretici farkli fiyatlar için farkli kisiler için çikis sattiginda Üçüncü derece fiyat ayrimcilik, ancak belirli bir kisiye satilan çikti her birim ayni fiyata satiyor. Bu fiyat ayrimciligi en yaygin biçimidir ve örnekler yaslilar ‘indirim, ögrenci indirimi, vb içerir. ”

Varian “Ilk Pazartesi” yayinlanan 1996 tarihli bir makalede ekonomik verimlilik için bu uygulamalarin her birinin katkisi degerlendirir:

“Birinci derece fiyat farklilastirmasi tüketici arti üretici ranti maksimize anlaminda, tam verimli sonuç verir.

Ikinci derece fiyat farklilastirmasi genellikle en büyük tüketici için iyi bir etkili bir miktarda saglar, ama daha küçük tüketicilerin verimsiz düsük miktarda alabilirsiniz. Yine de, onlar piyasada katilmadi eger daha daha iyi olacaktir. Diferansiyel fiyatlandirma izin degilse, ödeme küçük istekli gruplar hiç servis edilmeyebilir.

Bu çikis bir yeterince büyük bir artis tesvik zaman üçüncü derece fiyat farklilastirmasi refah artar. Çikis artmaz ise, toplam refah düsecek. Ikinci derece fiyat ayrimcilik oldugu gibi, üçüncü derece fiyat farklilastirmasi baska bir üniforma fiyatlandirma politikasi çerçevesinde hizmet olmaz nis pazarlar için iyi bir seydir.

Önemli konu mal ve hizmet çikis farkli fiyatlandirma artirilir veya azaltilir olup olmadigidir. ”

Açikçasi, küresel diferansiyel fiyatlandirma Yukaridakilerin hiçbiri. Ya da siyasi ve hukuki nüfuz dikkate alinarak – Bu yerel müsteri satin alma gücü (yani, kendi istek ve ödeme gücü) uygun olarak, farkli pazarlarda farkli fiyatlar sarj içerir.

Diferansiyel fiyatlari arz ve talep tarafindan belirlenen degildir ve bu nedenle, dalgalanma yok. Her pazarda tüm tüketicilerin ayni ücret – fiyat pazarlarda sadece degisir. Bunlar, yerel kosullara uygun olarak ayri ayri her piyasada üretici tarafindan belirlenir.

“Temel Ilaçlar için daha fazla Adil Fiyatlandirma” baslikli Mart 2001 WHO / DTÖ arka plan kagit farkli ulusal pazarlari arasinda ilaç fiyatlarinda büyük farkliliklar kesfetti. Ancak, sasirtici, bu fiyat farklari milli gelire ilgisi vardi.

Hatta fiyat farklari için izin, Tanzanya Tüberküloz tedavisinde bir aylik maliyeti 500 çalisma saatleri esdeger oldu – Isviçre’de 1.4 çalisma saatleri ile karsilastirildiginda. Zimbabve Hindistan’a – – yoksul ülkelerde ilaçlarin fiyatin bu tür kisi ya da ortalama ücret basina GSYIH gelir önlemlerden umuyordum bir daha net bir sekilde yüksekti. Neden ilaç fiyatlarinin yerli satin alma gücü yansitmak uyum degil mi?

Ticaret Paris merkezli Uluslararasi Ticaret Odasi (ICC) ‘e göre, farkli fiyatlandirma da – belki de daha çok – gibi diger hususlar etkilenmistir: tasima maliyetleri, farkli vergi ve gümrük rejimleri, istihdam maliyeti, mülkiyet haklari ve telif farkliliklar, yerel güvenlik ve saglik standartlari, fiyat kontrolleri, iç dagitim sistemlerinin kalitesi, siparis büyüklügü, pazarin büyüklügü, vb.

Diferansiyel fiyatlandirma bilgi toplumuna kitle üretim uygulanmasi ile mümkün olmustur. Havayollari, ya da ilaç gibi ve olgun olanlar, – – Birçok sanayi, hem telekomünikasyon veya bilgi teknolojisi gibi gelismekte olan olanlar, geleneksel fiyatlandirma teorisi meydan. Onlar büyük batik ve sabit maliyetleri dahil – özellikle arastirma ve gelistirme ve bitki.

Ve yok denecek kadar düsük – Ama her üretilen birimin marjinal maliyeti aynidir. Belirli bir nicel esik ötesinde havai fisek döner ve gelirleri alt satirinda dogrudan katkida bulunur.

Yazilim uygulamalari düsünün. Ilk birimler yazma muazzam sabit ve batik maliyetler yazilim ve üretim sürecinde kullanilan makine araçlari kapsar satti. Her birimin gerçek üretim (“degisken” veya “marjinal”) maliyet sadece birkaç kurus olan – disket veya CD-ROM toptan esya fiyat tüketilen var. Böylece, basabas elde sonra, satis gelirleri brüt kar hemen çevirmek.

Bu çatallanma – ihmal edilebilir marjinal maliyetler karsi büyük sabit maliyetleri – kural vitiates: “set fiyat marjinal maliyet”. Marjinal hangi maliyetle? Batti ve sabit maliyetleri telafi etmek için, ilk “marjinal birimleri” son olanlar çok daha yüksek bir fiyat etiketi tasimalidir.

Hal Varian bu sorunu okudu. Onun sonuçlar:

(Ii) üreticileri mümkün oldugu bu farkli fiyatlandirma için sirayla ürün ve hizmet farklilasmasi mesgul isteyeceksiniz,, “Bu tür ortamlarda (i) Etkin fiyatlandirma genellikle tüketiciler ve hizmet tür arasinda farklilik fiyatlari içerecektir ve, (iii) diferansiyel fiyatlandirma firmalarin isteyen kar sonucunda dogal olarak ortaya çikacaktir. Bu kadar farkli fiyatlandirma genellikle ekonomik verimlilik katki beklenebilir izler. ”

Diferansiyel fiyatlandirma da küresellesmenin sonucudur. Marka her yerde olmustur ve gibi bilgi otoyolu fiyatlari karsilastirilabilir ve seffaf isler gibi – farkli pazarlara fiyat sinyallerini farkli sekilde etkiler. Üreticileri sert, zengin-dünya, fiyat listeleri israr nerede yoksul ülkelerde, farkli fiyatlandirma yasadisi tanitildi.

Fikri mülkiyet Korsanlik, örnegin, zorlayici (ve yasadisi) farkli fiyatlandirma seklidir. Gelisen soygun piyasalarin varligi dogru fiyatlarla, talep (talep esnekligi) yaygin oldugu, kanitliyor. Korsan ve farkli fiyatlandirma hem bilimsel yayincilik ve yazilim, film, müzik ve e-kitap olarak diger fikri mülkiyet seklinde yayiliyor olabilir.

Tüketiciler, müsterinin satin alma gücü uyacak sekilde özel çok katmanli fiyatlandirma konusunda ayrilir. Beklendigi gibi, zengin dünya alicilar endiseli vardir. Onlar farkli fiyatlandirma gizli sübvansiyon, ya da “üçüncü dünya vergi” bir tür bir tür oldugunu hissediyorum.

Müsterileri arasinda bu kez – – farkli fiyatlandirma (aslinda, dogrusal olmayan fiyatlandirma) ile ilgili – ayni kitabi farkli kullanicilara farkli fiyatlar gösteren Eylül 2000 tarihinde, Amazon.com benzersiz bir anket yapti.

Tüm katilimcilarin kirk iki yüzde de “ayrimcilik” ve “durdurmak gerekir” olmasina ragmen – ama sasirtici bir yüzde 31 “veri madenciligi geçerli bir kullanim” olarak kabul. Bir çeyrek “kullanicilara açiklanmasi halinde OK” oldugunu söyledi. Yorumlar söylüyordun:

“Ben bir küçük isletme sahibi olarak, ben iyi para kazanmak olabilir. 80 saat bir hafta boyunca çalisir, ancak bu daha fazla haftada 30 saat çalismak istemiyorum çünkü ben daha kirdi isteksiz bireylere göre sarj edilmelidir anlama geliyor . Ben öyle düsünmüyorum … (tercih) müsteriler () off-line dünyada yok mi? Gold Kartlar ve Platin Kart yok mi? …

Aktüeryal hesaplamada ve havayollari temelini – – yük faktörlere bagli olarak ilginç sey fiyatlandirma, ayrimciligin, sigorta sektöründe çok yaygindir. Anahtar benzer profilleri müsteri gruplari için mevcut fiyatlandirma … Basit arz ve talep, diger tedarikçilerden rekabet ofset gerekir … Uygulamak için bir tehlikeli bir politika … Bir tüketici olarak ben mutlaka (ben daha düsük bir fiyat almak sürece!), Bunu sevmiyorum. Ancak, ekonomik konusma, (bir tekelci MR egrisinin düsünüyorum) ideal her kisi onlar ödemek istediginiz maksimum tutari ödemek sahip olmaktir. “