kisisel satis yapmak – kisisel satis yapiyoruz

Daha fazla satis kapanis ve satis, satis numaralari yapiyoruz zaman dünyanin en ödüllendirici ve tatmin edici mesleklerden biri olabilir. Ancak satis asagi, ve umutlari geri çagiriyor degil zaman, kendinizi kendiniz süphe ve kisisel alarak bulabilirsiniz. Bu yüzden o da daha fazla müsteri getirmek için kendinizi motive tutmak için gereken ne bir göz atalim.

Daha fazla müsteri kazaniyor ve isinizi büyüyen sürecinde takip etmek 3 adim vardir.

1. Maden ve yeni müsteriler gelistirmek.

2. Daha tavsiyeleri ve daha fazla is elde etmek için mevcut müsterileri ile ilgili aliniyor.

3. En üst düzey karar vericiler daha büyük is firsatlari elde etmek Basvurma.

Bir isletme sahibi olarak, bu hedeflere ulasmanin önemini anliyoruz. Neden sonra bu kadar çok isletme sahipleri zorluk ilk adim ötesinde almak var mi? Bu kadar biz satis basarisi elde etmek için motive gibi görünüyor, umutlari ve istemcilerde çagirirken biz karsilasabilirsiniz olasi reddedilme ve basarisizlik önlemek için daha güçlü bir ihtiyaç olabilir.

Reddetmesinin satis basarisinda rol oynar nasil bahsedelim. Basarisizlik ve reddedilme korkusu size cosku, güven ve girisim kaybetmenize neden olabilir. Eger ret karsilasirsaniz, bu ego zarar verebilir. Kisisel olumsuzluk veya unkindness alirsaniz, depresif ve savunma hayal kirikligina haline gelebilir.

Biz sahsen reddi alabilir üç nedeni vardir. Bunlarin her biri 3 amaci ile ilgilidir. Bunlar:

* Frekans: Insanlarin ulasmak için en az bes kez ya da daha fazla sürer. Tüm hafta umutlari aradim ve onlar size geri almiyorsaniz, sizi hayal kirikligina, cesareti ve kendinizi emin hissedebilirsiniz. Bu kisisel götürün ve yanlis bir sey yaptigini düsünmeye baslar zor degil.

* Duygusal Katilimi: Sen bir süre için bir müsteri ile is yapiyorum. Bu iliski yetistirilmesi zaman büyük bir geçirdi. Sen sevk is için onlara sormak istiyorum ama size yerinde koyarak konum ya da hayir demek ki korkuyorsun. Bu olusturmak için çok çalistik iliskiyi tehlikeye olabilir endiseliyiz.

* Algilanan Önemi: Sizinle en rahat konum insanlari aramak egilimi olabilir. Eger deneyimli bir üst düzey yönetici ile bir konusma tasimak için deneyim ve güven eksikligi hissediyorum bir sirket haline yüksek aramakta tereddüt olabilir. Eger bir sirketin CEO’su ile çok az ortak olduguna inaniyorum, sans size ona çagrida olmayacaktir vardir.

Biz kendimizi iyi hissetmek için baskalari tarafindan kabul edilmesi gerekir düsünüyorsaniz, o zaman basarisizlik ve reddedilme karsi savunmasiz olacaktir. Kendi benlik saygisi kendine deger kendi duygusu dayali oldugu için basarili insanlarin ögrenmek ve ondan büyümek için bir firsat olarak basarisizlik bakin. Onlar basari daha basarisizlik daha fazla kazanmak ve her hata anlamak bir ögrenme deneyimi ve ondan büyüyebilir inaniyorum. Bu, basarisiz ya da basarili ya da seviliyorsunuz ya da reddedilen-her zaman kendilerini iyi hissediyorum neden-olup olmadigidir.

Yani ret ile olumlu ilgili anahtari nedir? Bes kelime o Özetle … “kisisel olarak almayin.” Seyler olur. Insanlar mesgul olsun. Müsteriler kötü gün var. Ekonomi asagi yukari gider ve. Bir seçim var. Siz kisisel olarak götürün ve bu olaylari basarisizlik için bir bahane yapmak, ya da dört size kontrol altinda oldugunu seyler üzerinde çalisabilirsiniz olabilir: Sizin inanç, tutum, duygularinizi, ve performans. Bu dört dikkat ve sonuçlari takip edecek.

Eger “Müvekkilim çok benim hizmetten memnun ve mutlu oldugunu düsünülen bu degisikligi”, benim müsteri ben çok saldirgan oldugumu düsünmek istemiyorum çünkü ben tavsiyeler için sorun olamaz “gibi bir düsünce var bir dahaki sefere ! bana “benzer ihtiyaçlari olan baskalarina bakin düsüncelerinizi degistirilmesi inanç degistirmeye yönelik ilk adimdir, ancak, orada bitmiyor. Uygulama kendinize yüksek sesle söyleyerek ve baskalariyla paylasmaya baslayin. Bunu yaptiginizda, bu sizin için daha gerçek olacak.

atama:

* Eger bir atilim olmasini istediginiz 3 amaçlarindan birini seçin:

1. Maden ve yeni müsteriler gelistirmek.

2. Daha tavsiyeleri veya ek is kazanmak için müsterileri ile karismaya.

3. Üst düzey karar vericiler Basvurma veya daha büyük siparisler almak.

* 3 “x 5” dizin karti alin. Kartin bir tarafinda, hakkinda bu objektif ulasan var tüm olumsuz düsünce (ler) yazin. Gerçegi söyle, geri tutmayin.

* Dizin karti her birinin diger tarafinda negatif düsünce tersine çevirmek ve olumlu düsünceler yazin. Bu olumsuz inanç degistirme baslangicidir.

* Kendinizi ve baskalari ile paylasimi yüksek sesle yeni düsünce söyleyerek bu düsünce degisen uygulama baslayin.

* Bugün Hedefe ulasmak için almak ve bir eylem adim atmak için eylem adimlari yazin!

(C) Tüm haklari saklidir.