federal ihale hükümleri

Asagidaki bilgiler Acquisition.gov, Federal Hükümet bir kolu dogrudan gelir. Acquisition.gov bu makaleyi görüntülemek için

Alt Bölüm Teklifler ve Sözlesme Ödülü 14.4-Açilis

Alt kisim içinde 14.400 Kapsami.

Bu alt bölüm alinmasi, isleme, açma, ve teklifler hatalar da dahil olmak üzere tekliflerin egilim ve sözlesmelerin sonraki ödül için prosedürler içerir.

Tekliflerin 14.401 alinmasi ve korunmasi.

Tekliflerin açilmasi için zaman set güvenli tutulur önce (a) Tüm teklifler (degisiklikler dahil) aldi. Paragraf belirtilenler hariç (b) Bu bölümün, teklifleri, açilan veya izlendi ve kilitli bir teklif kutusu kalacaktir edilmez güvenli, ya da güvenli, kisitli erisim elektronik teklif kutusunda. Teklifler için davetiye iptal edilirse, teklif teklif sahiplerine iade edilecektir. Gerekli önlemler teklif kutusu veya güvenli güvenligini saglamak için alinir. Teklif Açmadan önce, alinan tekliflerin kimlik ve sayisi hakkinda bilgi Hükümet çalisanlari için geçerlidir yapilacaktir. Bu açiklama sadece bir “bilmesi gereken” temelinde olacaktir. Teklif örnekleri gönderildiginde, onlar teklif açmadan önce özelliklerinin açiklanmasinin önlenmesi için yeterli dikkatle ele alinacaktir.

(B) teklif olarak isaretlenmis ancak teklif veya talep tanimlayan degil Zarflar tanimlama amaciyla sadece açti ve bir görevli tarafindan bu amaç için belirlenmis daha sonra sadece olabilir. (Örnegin, bir teklif olarak isaretlenmemis çünkü) bir kapali teklif yanlislikla açilirsa, zarf olan konumu da bunun üzerine yazili ve belirlenen resmi teslim edilir açacagi, tarafindan imzalanir. Bu resmi hemen zarfin açilmasi (1) bir açiklama, (2) tarih ve saat açildi ve teklif sayisi (3) daveti ve zarf imzalar üzerine yazmalari gerekmektedir. Resmi sonra hemen zarfi yeniden kapatin edecektir.

Tekliflerin 14.402 Açilis.

14,402-1 siniflandirilmamis teklifleri.

(A) teklif açilis memuru açilmasi teklifleri için zaman set geldi ve bu kararin mevcut bu bildirecektir zaman karar verir. Subay sonra (1) kisisel ve kamuya, o zaman önce alinan tüm teklifler açik pratik if (2), mevcut kisilere yüksek sesle teklifleri okumak ve (3) teklifleri kaydedilir olacaktir. 14.403 gerektirdigi tekliflerin soyut yapilmis ve dogrulugu dogrulandi özellikle kadar her bir teklifin orijinal dikkatle, korunacaktir.

(B) Bu bölümün paragrafta prosedürü (a) performans asistan temsilci, ancak teklif açilis memuru asistani eylemleri için tam sorumlu olarak önemini korumaktadir.

Bu Hükümet is kurallari ile haksiz yere engel degildir if (c) ilgili kisiler tarafindan tekliflerin incelenmesi izin verilir. Yinelenen bir teklif kamu incelenmek üzere hazir olmadikça Orijinal teklifleri bir hükümet görevlisinin elinden geçmesine izin verilmeyecektir. Orijinal teklif sadece bir Hükümet yetkilisinin hemen gözetiminde ve bir degisiklik olasiligi, ekleme, silme veya teklifte degisiklik engel kosullarda halk tarafindan incelenebilir.

14,402-2 gizli teklifleri.

Genel siniflandirilmis satin almalar için teklif açikliklar devam olmayabilir. Bir isteklinin veya temsilcisinin katilmak ve bireysel uygun güvenlik izni varsa sonuçlarini kaydedebilir. Ihale yetkilisi de teklif temsil düzgün temizlenmis bireylere daha sonra teklif kullanilabilir hale getirebilir. Hiçbir kamu kayit tekliflerin gizli davetiye yanit olarak alinan teklifler veya teklif fiyatlarinin yapilacaktir.

Açikliklar 14,402-3 ertelenmesi.

(A) teklif açilis (ama baska türlü 14.208 uygun olarak) bile teklif açilmasi için planlanan süre sonra ertelenebilir zaman-

(1) Sözlesme memuru (onlarin kontrolü disinda nedenleri ve kusur ya da ihmali olmadan, örnegin teklif sahiplerinin önemli bir bölümünün teklif postalarda veya tekliflerin iletimi için belirtilen haberlesme sistemi gecikmis oldugunu inanmak için nedenleri var , sel, yangin, kaza, hava kosullari, grev, veya Hükümet ekipman kesinti veya ariza teklifleri nedeniyle) veya

(2) Acil veya beklenmeyen olaylar planlandigi gibi teklif açilis yürütülmesinde pratik degildir böylece normal hükümet süreçleri durdurmak.

(B) Bu bölümün paragrafi altinda bir teklif açilis (a) (1) ertelemek için bir belirleme sirasinda, belirlenmesi bir duyuru kamuya ilan edilecektir. Davet resmi bir degisiklik verilmesi önce pratik ise, belirlenmesi aksi takdirde planlanan teklif açilisina katilmak olasidir müstakbel teklif sahiplerine bildirilir.

(C) Bu bölümün paragraf (a) (2) ve durumunda acil Hükümeti gerekliliklerine 14.208 belirtildigi gibi talep degisikligi engel zaman, tekliflerin açilmasi için belirtilen zaman ayni zaman uzatilabilir kabul edilecektir Normal Hükümet süreçleri devam edildigi ilk is gününde talep belirtilen gün. Bu gibi durumlarda, esas teklifi açilis sirasinda 14.304 altinda “geç teklifleri” belirlenmesi amaciyla teklif açilis için belirlenen süre olarak kabul edilecektir. Bir not tekliflerin soyut yapilan veya baska erteleme kosullari açiklayan dosyaya eklenmelidir.

Tekliflerin 14.403 kayit.

(A) (veya otomatik esdegeri) Teklifler Özet, veya istege bagli Formu 1419, Teklifler-Insaat Özet Standart Form 1409 tamamlanmis ve en kisa sürede teklif açildiktan sonra uygulanabilir olarak teklif açilis memuru tarafindan dogrulugu konusunda sertifikali olacaktir. Teklif ögeleri tüm tekliflerin tam kaydi gerektirecek çok sayida oldugu yerlerde, ayri ayri teklifler için soyut girisleri madde numaralari ve teklif fiyatlari ile sinirli olabilir. Teklif-Insaat Özet bu formlari, ekstra sütun ve SF 1410, Teklifler-devami Özet ve 1419A OF, hazirlarken, devam Levha, etiket için kullanilan ve sözlesme aktivite gerekli gördükleri bilgileri kayit olabilir.

(B) siniflandirilmamis satin almalar için teklif özetleri kamu denetimi için kullanilabilir olacaktir. Bu tür özetleri sorumluluk, teklif sahiplerinin açik gizli anlasma veya Subpart 24.2 uygulayici kurulus yönetmeliklerine uygun olarak ifsa halka dogru muaf diger gösterimler asgari standartlarini karsilamak için bilgi ile ilgili basarisizlik içermemelidir.

(C) formlari bozulabilir geçim ögeler için kömür ya da petrol ürünlerinin satin almalar için Savunma Enerji Destek Merkezi tarafindan ya da Savunma Tedarik Merkezi Philadelphia tarafindan kullanilamaz ihtiyaciniz bu bölümün (a) bendinde tanimlanan.

Zaman teklif açilmasi için ayarlamadan önce teklifler için davetiye iptal edilirse (d), bu gerçegi davet teklifleri ve alinan tekliflerin sayisini bir açiklama ile birlikte kaydedilmelidir.

Tekliflerin 14.404 Reddi.

Açildiktan sonra davetiyeleri 14,404-1 Iptal.

(A) (1) rekabetçi bir teklif sisteminin bütünlügünün korunmasi teklifleri açilmistir sonra bütün teklifleri reddederek için zorunlu bir neden olmadikça, ödül, en düsük duyarli teklif gönderdiginiz sorumlu teklif için yapilmalidir, belirler daveti iptal.

(2) her türlü çaba açilis tarihinden önce bir gereklilik degisiklikleri tahmin etmek ve herhangi bir neden degisiklik veya iptal her müstakbel teklif bildirmek için yapilir. Bu teklif sahipleri tekliflerini degistirebilir ve teklif fiyatlari gereksiz maruz kalmamak için izin verecektir.

(3) Genel bir kural olarak, tekliflerin açilmasindan sonra, daveti iptal edilmemelidir ve satin alinmadan ögeleri için artan gereksinimleri sadece nedeniyle resolicited. Ödül teklifleri için ilk daveti üzerine yapilmalidir ve ek miktari yeni bir satin alma olarak tedavi edilmelidir.

(B) ödül önce ama 11.201 (teknik durumu ve kimlik ile ilgili) gereklerini yerine getirilmemis olmasi açtiktan sonra tespit edildiginde, daveti iptal edilir.

(C) Davetiyeler iptal ve tüm teklifleri ödül önce reddetti ama olabilir bu bölümün (a) bendi (1) ile uyumlu, ajans baskani yazili olarak belirlediginde, açildiktan sonra bu-

(1) Yetersiz veya belirsiz özellikleri davet sayildi;

(2) Teknik revize edilmistir;

(3) için sözlesmeli olan malzeme veya hizmet artik gerekli degildir;

(4) daveti gibi teklif ‘bitkilere Hükümet dösenmis mal tasima maliyeti olarak Hükümete maliyetinin tüm faktörler, dikkate için vermedi;

(5) Alinan Teklifler Hükümet ihtiyaçlarini tekliflerin davet edildigi için bundan farkli bir daha ucuz makale ile memnun olabilir göstermektedir;

(6) alinan tüm aksi kabul edilebilir bir teklif mantiksiz fiyatlarla vardir, ya da sadece bir teklif aldi ve ihale yetkilisi teklif fiyatinin makul belirleyemez;

(7) Teklifler bagimsiz açik rekabet geldi degil, hileli idi, ya da (Adalet Bakanligi için yapilacak raporlar için Alt Bölüm 3.3) kötü niyetle sunuldu;

(8) Hayir duyarli teklif sorumlu bir teklif alinmistir;

OMB Dairesel A-76 ve Alt Bölüm 7.3 ‘de öngörülen (9) bir maliyet karsilastirmasi Hükümet tarafindan performansi daha ekonomik oldugunu göstermektedir; veya

(10) diger nedenlerden dolayi, iptal halkin yararina açikça.

(D) idari zorluklar onlarin tekliflerini süresi bitmeden teklif ‘kabul dönemleri, teklifini (ne olursa olsun teklifte belirtilen kabul süresi) dolmamis talep edilmelidir birkaç düsük teklif, ötesinde ödül geciktirebilir teklif açildiktan sonra karsilasilan olmali , resoliciting ihtiyacini önlemek için teklif kabul süresi (kefalet onayi ile, varsa) yazili olarak genisletmek.

(E) Bazi durumlarda, teklif için davet iptal sonra satin alma tamamlanmasi uygun olabilir.

(1) teklif için davet bu alt bölüm bentlerinde belirtilen nedenlerle (c) (6), (7) veya (8) için iptal edildi, ve ajans baskani (c bendinde belirlenmesinde, yetkili ise ) Bu fikra, müzakere yoluyla satin tamamlanmasi, ihale yetkilisi bu alt paragrafi uyarinca (f) ‘de devam eder.

(2) teklifleri için davet bu alt bölüm bentlerinde belirtilen nedenlerle (c) (1), (2), (4), (5), ya da (10) için iptal edildiyse, ya da fikralarinda nedenlerle (c) (6), (7) veya (8) müzakere yoluyla bu alt ve tamamlanma Bu fikra bendi (e) (1) altinda yetkili degil, ihale yetkilisi yeni satin alma ile devam eder.

(F) ajansi baskani teklifler için davetiye iptal gerektigini, bu alt paragrafi uyarinca (e) (1) ‘de, tespit ve müzakere kullanan Hükümetin ilgi oldugunda, ihale yetkilisi (müzakere olabilir uygun olarak Bölüm 15 uyarinca,) ve yeni bir talep düzenlenmeksizin ödül yapmak saglanan-

(1) kapali teklif satin alma her sorumlu teklif görüsmeleri yapilacak ve görüsmeler katilmak için bir firsat verilmis oldugunu haber verilmistir ve

(2) Ödül en düsük müzakere fiyat sunan sorumlu teklif yapilir.

Bireysel tekliflerin 14,404-2 Reddi.

(A) teklif için davet gerekliliklerine uygun uymayan teklifi reddedilecektir.

Davet vekilleri davet belirtilen gereksinimlerini karsilamak olarak sunulan alternatif teklif ve malzeme teslim yetkili sürece (b) geçerli sartlara uygun olmayan herhangi teklifi reddedilecektir.

(C) teslim takvimi veya davet belirtilen izin verilen alternatifler uygun uymayan teklifi reddedilecektir.

Istekli bu kosullar diger teklif sahiplerine zarar olacaktir dayatmaya izin beri teklif, davet sartlari degistirmek veya Hükümete teklif sorumlulugu sinirlayacak kosullari empoze zaman (d) teklif reddedilecektir. Örnegin, teklifler reddedilecektir hangi teklif-

Hükümete toplam olasi maliyetleri tespit edilemiyorsa (1) gibi artan maliyetler gibi durumlarda gelecek degisiklikler, karsi korur;

(2) bir fiyat devlet basarisiz ve bu fiyat olacaktir gösterir “teslimat sirasinda geçerli fiyat;”

(3) bir fiyat Devletler ama tabi olarak nitelendirir “teslimat sirasinda geçerli fiyat;”

(4) daveti, kosullar tarafindan yetki ya da zaman sadece ödül tarihinden önce, teklif alir, eger (veya almaz) ayri bir talep bulunan ödül dikkate alinmasi oldugunu öngören bir teklif nitelendirir;

(5) Hükümet, Isteklinin ürün geçerli Hükümet tarafindan belirtilen özelliklere uydugunu belirlemek oldugunu gerektirir; veya

(6) herhangi bir sözlesme maddesi kapsaminda Hükümet haklarini sinirlar.

(E) düsük teklif kosullari teklifin, gibi seklinde ayirt, madde gitmek, ya da diger teklif üzerinde bir haksizlik çalismaz saglanan bir teklif gelen itiraz kosullari silmek için istenebilir. Bir durum bu fiyat, miktar, kalite, ya da sunulan ürün teslim etkileyen bir teklifin madde gider.

Ihale yetkilisi bu fiyat olarak mantiksiz oldugunu yazili olarak belirlerse, (f) Herhangi bir teklif reddedilebilir. Fiyat makul olmama teklifin toplam tutari, ayni zamanda tek tek satir ögeleri için fiyatlar sadece içerir.

Herhangi bir satir ögeleri veya Subline ögeler için fiyatlari maddi (15,404-1 (g) bakiniz) dengesiz ise (g) Herhangi bir teklif reddedilebilir.

(H) teklifler herhangi bir kisi ya da askiya men, debarment için önerilen ya da zorlayici bir neden belirleme (Alt Bölüm 9.4) yapilmadigi sürece teklif açilis tarihi itibariyle uygun olmayan reddedilecektir ilan edilir endise aldi.

(I) Düsük teklifler alt kisim 9.1 uyarinca sorumlu tutulamaz oldugu tespit kaygilardan uzak (ama bir teklif küçük bir ticari kaygi ise, yeterlilik belgeleri ile ilgili olarak 19.6 bakiniz) reddedilecektir aldi.

(J) bir teklif garanti gerekli ve bir teklif teklifler için davet gereklerine uygun olarak teminat vermek için basarisiz oldugunda, teklif aksi 28,101-4 belirtilenler disinda, reddedilecektir.

(K) Tüm reddetti teklifleri ve bu ret ile ilgili herhangi bir yazili bulgular orijinalleri alimina iliskin kagitlari ile korunur.

Bir istekli varliklarinin veya teklif ile ilgili bu bölümü tüm teklif açilis ve ödül arasindaki dönemde transfer ise (l) bir teklif gönderdikten sonra, devralan teklifi üzerine almak mümkün olmayabilir. Devir birlesme, hukukun çalismasini veya 41 USC tarafindan men degil baska yollarla etkilenen sürece Buna göre, ihale yetkilisi teklifi reddeder 15 ya da 31 U.S.C. 3727.

Tüm tekliflerin reddedilmesi teklif sahiplerine 14,404-3 edin.

Tüm teklifleri reddetmek için gerekli tespit edildiginde, ihale yetkilisi bütün teklifler reddedilmis olup, bu eylem nedeni belirtilecektir her teklif bildirecektir.

Açiklayici edebiyat açiklanmasi 14,404-4 Kisitlamalar.

Bir teklif tanimlayici edebiyat (olarak 2.101 tanimlandigi gibi) esliginde ve isteklinin bu literatür kamuyu aydinlatma engelleyen bir kisitlama getirir zaman, kisitlama teklif vermeyen hale getirebilir. Bu rekabet teklif miktar, fiyat ve teslimat sartlari ile ilgili sunulan ürün veya teklifin bu unsurlarin temel niteligi ve tipi bilmek izin için yeterli bilgilerin açiklanmasi yasaklamasi halinde kisitlama vermeyen teklif vermektedir. Bu edebiyat teklifi hak etmez, bu fikra hükümleri (14,202-5 (e) bakiniz) istekliler tarafindan sunulan istenmeyen açiklayici edebiyat için geçerli degildir.

14,404-5 Tüm veya hiçbiri nitelikleri.

Talep aksi belirtilmedikçe, bir teklif isteklinin bu ödülü ögelerin, sadece tüm veya belirli bir grup kabul edilecektir belirten ragmen duyarli olabilir. Bu nitelikleri maddi ve diger teklif sahiplerinin haklarini etkiledigi için Istekliler teklif açildiktan sonra “hep ya hiç” nitelikleri geri veya degistirmek için izin verilmez.

14.405 Küçük informalities veya teklif düzensizlikler.

Küçük bir disiligin ya da düzensizlik sadece form degil, madde meselesidir biridir. Ayrica düzeltilmis veya diger teklif sahiplerine zarar olmadan feragat edilebilir davet tam gereksinimleri bir teklif bir teklif veya varyasyon bazi önemsiz kusur ile ilgilidir. Satin alinmadan malzeme ve hizmetlerin toplam maliyeti veya kapsami ile tezat zaman fiyat, miktar, kalite, ya da teslim üzerindeki etkisi ihmal edilebilir oldugunda kusur veya degisim önemsizdir. Ihale yetkilisi ya da teklif bir teklif küçük bir kayit disilik ya da usulsüzlük kaynaklanan herhangi bir eksiklik tedavi veya Hükümet lehine hangisi eksikligi, feragat için bir firsat verecektir. Küçük informalities veya usulsüzlük örnekleri bir teklif veren-basarisizlik dahil

(A) daveti gerektirdigi imzalanan tekliflerin kopya sayisini dön;

(B) çalisan sayisi ile ilgili gerekli bilgileri Furnish;

(C) teklif yap, ama yalnizca-

(1) imzasiz teklif atifta ve tekliflerde açikça belirlenmesi, teklif ile, böyle bir teklif teminat sunulmasi veya teklif sahibi tarafindan imzalanmis bir mektup olarak imzasiz teklif (baglayiciligini Isteklinin niyetinde oldugunu gösteren diger malzeme eslik ediyor kendisi); veya

(2) Bir teklif veren firma resmi tekliflerin açilmasi için belirlenen tarihten önce, kabul veya yetki vermistir, belgeleri yürütülmesi, daktilo basili veya damgali imza ve bu yetki kanit sunar ve teklif böyle bir imza tasir;

(D) Ihaleye davet bir degisiklik alinmasi kabul ediyorsunuz, ama yalnizca-

(1) açikça alinan teklif isteklinin bu degisiklik davete baska bir öge eklendi ve teklif öge üzerinde bir teklif sundu nereye kadar, degisiklik aldigini gösterir; veya

(2) Degisiklik formun sadece bir konu içerir veya olan ya fiyat, miktar, kalite, veya üzerine öge teklif teslim üzerinde bir etkisi ya da sadece ihmal edilebilir bir etkiye ve

(E) 52,222-22, Önceki Sözlesmeler ve Uyum Raporlari ve 52,222-25, Olumlu Eylem Uyum de bentlerinde belirtildigi gibi, Firsat Esitligi ve Olumlu Eylem Programlari ile ilgili olarak temsil yürütün.

Okunamayan bir elektronik teklifin 14.406 Makbuz.

Elektronik veri degisimi ile Hükümet tesiste alinan bir teklif teklifler için davet gerekliliklerine uyum tespit olamaz derecede okunamiyor, ihale yetkilisi hemen teklif öngörmedigi takdirde teklif reddedilecektir bu teklif bildirecektir açik ve ikna edici kanitlar-

(A) ilk olarak sunulan teklifin içerigini Of ve

(B) teklif okunamaz durumda Hükümet yazilim veya donanim hatasi, ariza veya yanlis diger Hükümet neden oldu bu.

Tekliflerini 14.407 hatalar.

14,407-1 genel.

Tekliflerin açilmasindan sonra, ihale yetkilisi hatalar için tüm teklifleri inceler. Belirgin hatalar durumlarinda ve ihale yetkilisi bir hata yapilmis olabilir inanmak için bir neden oldugu durumlarda, ihale yetkilisi süpheli hata dikkat çekerek, teklif gelen teklifi bir dogrulama talep eder. Istekli bir hata oldugunu iddia etmesi durumunda, konu bu bölümde 14.407 uygun olarak islenecektir. Bu tür eylemler ödül önce alinir.

14,407-2 Görünür büro hatalar.

(A) Herhangi bir büro hata, teklif onun yüzünde belirgin, ödül önce ihale yetkilisi tarafindan düzeltilebilir. Ihale yetkilisi ilk istekliden amaçlanan teklifin bir dogrulama alacaktir. Belirgin hatalar örnekleri olarak-

Ondalik noktasinin (1) Apaçik yanlis yere koyma;

(2) açik bir biçimde hatali indirim (örnegin, yüzde 1 10 gün, 20 gün yüzde 2, yüzde 5 30 gün);

Fiyat (3) Apaçik ters f.o.b. Hedef ve fiyat f.o.b. kökenli ve

Biriminin belirlenmesinde (4) Apaçik hata.

(B) teklif düzeltilmesi yinelenen teklifi için orijinal teklif ve dogrulama bir kopyasini için dogrulama takilarak yapilacaktir. Düzeltme teklif yüzünde yapilamaz, ancak bu ödül belgede yansitilir.

(C) elektronik veri degisimi verdigi teklifler düzeltme elektronik talep dosyasi orijinal teklif, kontrol talebine ve teklif dogrulama dahil tarafindan yapilacaktir.

14,407-3 Diger hatalar ödül önce açikladi.

Tekliflerin açilmasinin ardindan ve ödül önce iddia teklifleri hatalar ile baglantili olarak bu 14,407-3 açiklandigi gibi sözlesme ödül gecikmeleri en aza indirmek için, idari tespitler yapilabilir. Tekliflerin düzeltme izin yetkisi, teslim olarak, davete duyarli ve duyarli hale getirmek için teklif düzeltme izin kullanilamaz teklifleri ile sinirlidir. Bu yetki 14,407-2 bu ya da baska mevcut olabilir ek olarak.

Bir hata ve açik ve ikna edici kanitlar düzeltmek için bir teklif istekleri izin hata varligi ve aslinda amaçlanan teklif hem kurar ise (a), ajans baskani hata düzeltmek için teklif izin veren bir tespiti yapabilir, saglanan, bu takdirde düzeltme bir veya daha fazla düsük teklifler yerinden olmasina neden olur, böyle bir belirleme hata varligini sürece yapilan ve aslinda amaçlanan teklif davet ve teklif kendisinden büyük ölçüde belirlenebilir olan edilmeyecektir.

(B) Eger-

(1) bir teklif çekilme yerine bir teklif istekleri izin düzeltin;

(2) delil olarak hatayi varligina ve gibi aslinda amaçlanan hedefine hem açik ve ikna edici olmasi ve

(3) teklif, hem de düzeltilmemis ve düzeltilmis olarak, alinan en düsük, ajans baskani teklifi düzeltmek ve geri almaya izin vermeyen bir belirleme yapabilir.

(C) paragraf altinda ise (a) veya (b) Bu fikra, (1) bir hata kaniti degil amaçlanan teklif olarak net ve sadece hata olarak ikna edici, ya da (2) kanitlar makul Bir hata varligini destekler, ancak açik ve ikna edici degil, ihale yetkilisi üzerinde bir resmi, aksi ajansi prosedürlerle belirtilmedikçe, teklif çekmek için teklif izin veren bir tespiti yapabilir.

Kanit (b) veya (c) Bu bölümün paragrafi altinda belirlenmesi (a), garanti etmezse (d), ajans baskani, teklif ne geri ne de düzeltilebilir bir tespiti yapabilir.

(E) kuruluslari baskanlari fikra uyarinca tespitler (a), (b), (c) yapmak için kendi yetki ve olabilir (d) Bu 14,407-3 bir merkezi otorite, ya da gerektiginde yetkililerin sinirli sayida , kendi kurumlari içinde, redelegation gücü olmadan.

(F) Her önerilen belirlenmesi ilanindan önce, ilgili ajans içinde hukuki danismanlik elbirligi sahip olacaktir.

(G) teklifleri Süpheli veya iddia hatalar asagidaki sekilde islem görecektir. Onlar bir hata yapilmis oldugunu memnun oldugunu idari yetkililerin bir sadece açiklama yetersizdir.

(1) Sözlesme memuru hemen teklif dogrulamak için teklif talep edecektir. Teklifleri dogrulamak için alinan eylem makul hatasiz dogruladi teklif oldugu ihale yetkilisi saglamak için, ya da teklif sahibi tarafindan hatayi iddiasini ortaya çikarmak için yeterli olmalidir. Istekli ihale yetkilisi tarafindan süpheli bir hata ihbari üzerine koymak emin olmak için, teklif sahibi olarak tavsiye edilmelidir uygun-

(I) teklif hata bir olasilik belirtmek için gibi diger tekliflere veya Hükümetin tahmini çok daha düsüktür Yani;

(Ii) özellikleri önemli veya olagandisi özellikleri ki;

(Iii) benzer bir ögenin önceki alimlarindan gereksinimleri degisiklikler Of; veya

(Iv) teklif bir hata olduguna inanmak ihale yetkilisi açar açiklama için uygun baska bir bilgi,, Of.

Teklif dogrulanmasi durumunda ilk teslim olarak (2), ihale yetkilisi teklifi dikkate alacaktir. Tekliflerin kabulü için zaman bir karar yapilmadan önce sona olasiligi ise, ihale yetkilisi olan teklifleri 14,404-1 (d) uygun olarak tekliflerin kabulü için süresini uzatmak için ödül için uygun olabilir tüm teklif talep eder . Ilk teslim gibi olan teklif isteklinin düsünülüyorsa hatali degil (ya da degil) zaman bir uzantisi vermek, teklif (ama bu bölümün (5) (g) paragraf) kabul edilecektir. Istekli bir hata oldugunu iddia etmesi durumunda, ihale yetkilisi teklifi geri veya degistirmek için yazili bir talep yapmak için teklif bildirir. Istek ifadeler (yeminli ifadeleri, mümkünse) tarafindan desteklenmelidir ve isteklinin dosya teklifin kopyasini, orijinal çalisma ve teklif hazirlanmasinda kullanilan diger veriler gibi ilgili tüm kanitlari içerecektir, müteahhitlerin teklifler, varsa, yayinlanan fiyat listeleri, ve hata, bu meydana ne sekilde ve aslinda amaçlanan teklifin varligi kurar baska bir kanit.

(3) Isteklinin iddia edilen bir hata destekleyici kanit vermektedir zaman, ihale yetkilisi asagidaki verileri ile birlikte (bu bölümün (e) bendi bakiniz) uygun yetki için durum ifade eder:

Ilgili teklifin (i) imzali bir kopyasi.

(Ii) teklifleri ve iddia edilen hata ile ilgili herhangi bir teknik veya çizimleri için davet bir kopyasi.

(Iii) tekliflerin bir soyut ya da kayit aldi.

(Iv) Isteklinin yazili açiklamada ve delilleriyle birlikte, teklif geri veya degistirmek için teklif sahibi tarafindan yazili talebi.

(V) ihale yetkilisi tarafindan bir yazili açiklamada ileri-ayarlama

(A) ilgili malzeme veya hizmetlerin açiklamasi;

(B) söz konusu teklifin, diger tekliflerin son kullanma tarihi teslim;

Olarak nasil (C) özel bilgiler ve ne zaman hata iddia edildi;

(D) istekli tarafindan sunulan kanitlarin bir özeti;

(E) durumunda sadece bir teklif bir son karsilastirilabilir sözlesme, malzeme veya hizmet için adil bir fiyat ihale yetkilisi satista yoklugunda, ilgili malzeme veya hizmet için en son sözlesme bedelinin bir teklif alinan veya edildi ;

(F) Herhangi bir ek ilgili kanit ve

(G) bir öneri bu da teklif teslim seklinde imzasi icin degerlendirilecektir veya isteklinin teklifi geri veya degistirmek için yetkili.

(4) zaman çünkü tekliflerini veya baska sona ermesinden özünü oldugunda, ihale yetkilisi uygun yetki telgraf veya telefonla durumunda sevk edebilir. Normalde, ihale yetkilisi belirlenmesi (a) bentlerinde belirtilen uygun yetki telgraf veya telefonla teklif durumlarda hata bakin olmaz ya da gerçek inceleme belirlemek için genellikle gerekli oldugundan (b) Bu bölümün, uygulanabilir olmadigini sunulan kanitlar açik ve ikna edici.

(I) teklif miktarini bugüne kadar diger miktarda hattinin olmadigi sürece teslim olarak (5) Isteklinin basarisiz ya da süpheli bir ya da sözde hata destekleyen kanit vermek reddediyor halinde, ihale yetkilisinin teklifi dikkate alacaktir Teklifler alindiktan veya kurum tarafindan tahmin veya makul veya makul teklifi kabul etmek haksizlik olur sonucuna hakli olarak (ii) bu kadar açik hata diger göstergeler vardir olmak ihale yetkilisi tarafindan belirlenen miktarda Istekli veya diger iyi niyetli teklif sahiplerine. Girisimleri gerekli ve teklif ile ilgili alinan eylem tam olarak dokümante edilecektir bilgileri elde etmek için yapti.

(H) Her ajans bu alt 14,407-3, ilgili gerçekler ve her durumda alinan eylem uygun olarak yapilan tüm tespitler kayitlarini tutar. Tüm bu tespitler kopyalari dosya dahil edilecektir.

(I) bu alt 14,407-3 yer alan hiçbir önceden karar için Mali Isler Genel süpheli durumlarda göndererek bir ajans engeller.

Daha lütfen görmek için Acquisition.gov gidin