fanlar ve vantilatörler

Bitkilerin havalandirma yaygin olarak kullanilan pratik yöntemler sunlardir:

* Egzoz fanlar veya Power Çati Vantilatörler (PRV’ler).

Asiri sicak hava ortadan kaldirilmasi tatmin edici bir is yapmak için, güç duvar ve / veya çati aspiratörleri için genellikle gereklidir. Bu fanlar da negatif veya pozitif basinç olsun bina içinde hava basincini kontrol etmek için yardimci olacaktir.

* Tedarik Hayranlari veya PRV’ler.

Binalarin büyük bir kismi duman, duman, toz veya is operasyonda kaçinilmaz diger kirleticiler egzoz egzoz PRV’ler kullanin. Sonuç olarak, bu binalarin ciddi bir negatif basinç altinda sik sik. Bu tür sorununa çözüm genellikle besleme fanlar veya “makyaj” hava vantilatörlerin kullanimi bulunur.

* Hava menfezler.

Bir binanin egzoz ve taze hava sartlari dikkatli bir sekilde tasarlanmis ve yüklü, ve isçi rahatsizlik yüksek bir örnegi olacak sekilde orada devam edilmis ise, sorun genellikle hava sirkülasyonu olsun ile ilgilidir. Bu sekilde, taze, serin havadan amximum yarar ek olarak, yolcularin vücutlari üzerinde hava sirkülasyonu katma konfor almak ve olumsuz binadan tükenme kizgin hava etkilenmez.

Hava hareketli fanlar ve vantilatörler belirli bir basinçta hava hacimsel akisi olusturmak için bir motor güç kullanan ve düsük basinçli hava pompasi olarak kabul edilir. Bir pervane fan rotor üzerinde statik basinç artmasi ve hava parçaciklarin kinetik enerji artirmak için motor (genellikle kalici bölünme kondansatör AC indüksiyon motor veya firçasiz DC) tork (kuvvet dönüm) dönüstürür.

Fanlar pervane, tüp eksenel ve kanatli eksenel stilleri ayrilir ve her tür farkli özellikleri ve farkli uygulama alanlari vardir vardir. Pervane fanlar ususally sadece motor ve pervane olusur ve bu nedenle tüm arasinda en basit bulunmaktadir. Boru eksenel ve kanatli eksenel pervaneler benzer ancak girdaplarin azaltmak için pervane etrafinda bir venturi vardir. Vane aksiyel fanlar hava akimi içinde pervane arkasinda iz dönen akisini düzeltmek için bu kanatlari ile donatilmistir.

Akis ve basinç özellikleri bir fan ve bir körük arasindaki temel farklar vardir. Fan, fan biçagi eksenine paralel olan bir yönde genel olarak pnömatik teslim ederken, körükler fan eksenine dik olan bir yönde hava saglar. Bu nedenle, fanlar üfleyiciler yüksek basinca karsi nispeten düsük akis hizi sunmak için ise alçak basinç karsi çalisan bir yüksek akis hizi, sunmak için yapilandirilabilir. Santrifüj körükler sincap kafesli türü olabilir, bir öne egik tekerlek veya geriye egik tekerlek var.

Fanlar türleri arasindaki diger bir önemli fark, hava akisi için bir kisitlama mekanizmasi ile ilgili bulunmaktadir. Bir körük, bu bir fan blade sürüs ayni motor üzerinde ters bir etkiye sahiptir. Motor sincap kafesli üfleyici sürüs oldugunda Örnegin, motor üzerindeki yükü azaltir. Sistem tikandiginda olarak, fan hizlari. Akis sistemi fan kanatlari ile tikanmis hale gelir Öte yandan, motor artar ve fan üzerindeki yükü yavaslatir.