Eger soguk çagri bir-fit-zaman bulmak için nasil

Bazen biz sunmak için ne ilgilenen gibi umutlari ile iliskiler kurmak çok zaman koymak. Biz onlara “nitelikli” ettik. Ve biz de ürün veya hizmetin büyük bir tanitimi verdik. Ama hiçbir yere gitmez ve biz sadece neden anlamiyorum.

Geleneksel satis yaklasimlari, biz bizim soguk arama etkilesimleri kontrol etmek oldugunu ögretildi. Biz iletisim tek yönlü olmasi gerektigini egitimli ve ilk odak umudu satin almak için “nitelikli” olup olmadigini bulmak olmasi gerektigini ediyoruz.

birbirlerine hak

Umudu sorunlari odaklanarak soguk aramalari baslayin. Degil sirket, ürün ya da ürünün özellikleri – bile bu özellikleri yararlari üzerinde.

Neden? Bu iki yönlü bir konusma olmasi gerekir çünkü. Bu her iki bir uyum olup olmadigini anlamaya hangi bir karsilikli kesif olmasi gerekir. Bu anlamda, gerçekten her diger “eleme” konum.

“Takim” vs “Yeterlik”

Bunun yerine terimi kullanmak yerine “eleme,” Ben “bir uyum belirleme” ya da hakkinda konusmak istiyorum “Birbirimiz için bir maç iseniz görme.”

Bu basit ifadeler kisisel bir baglanti vurgulamaktadir. Çok terim “eleme” buna bir mekanik, kisisel olmayan bir havasi vardir Oysa.

Peki ne yapmaya çok soru sondalama bir basinç dolu serisi sormak yerine, rahat bir konusma paylasmak edilir.

Soguk arama konusma Sizin tek amaci size bir maç var ve yoksa gerçekten iyi oldugunuzu onlara saglamak emin olmadigini onlara açikça yapmaktir.

Aksine soru ile insanlar izgara yerine, sadece kendi durumun gerçegi hakkinda bir konusma onlari mesgul. Aslinda “sadece konusmak ve bir uyum olup olmadigini görelim.”, Söylüyorsun

Bunu yaptiginizda, bir sey zorlamadan, dogal ve rahat, bilmeniz gereken ne ögreneceksiniz. Ve potansiyel müsterileri sizinle durumun gerçegi paylasimi daha rahat hissedeceksiniz.

Bir uyum belirlemek 5 temel unsuru

Potansiyel sorunlari veya sorunlarinin çözümünde ilgi duyan, bu size, durdurmak, merkezi kendinizi nefes ve onlara odak tutmak çok önemli.

Biz gerçekten karsi korumak zorunda oldugu satis sunumlari içine dogru atlamak için çok kablolu oldum. Bu yüzden size de bir uyum olup olmadigini karar vermenize yardimci olacak odaklanabilirsiniz akilda bazi özellikleri olmasi yararli olur.

Bir potansiyelini belirlemede kesfetmek için gereken unsurlarin bir iç konularinin farkinda olmak yanlis bir sey yok “uygun.”

Bunlarin çogu, sorusturma veya kazmak için gerek kalmadan, konusma kolay ve dogal gelecektir. Sizin soguk çagri konusma her zaman potansiyel müsteri dünyasi üzerine odaklanmis olmasidir.

Unutmayin, size ettik kadar onlara yardim etmek için uygun olup olmadigini bilemeyiz
durumlari hakkindaki gerçegi ögrendi. Yani burada soguk arama konum dikkate alinmasi gereken bes sey vardir:

1. Sorun.

Eger ürün veya hizmet çözer bir sorun var mi? Onlar çözme olasiligini açik ve çözme yeni yollar misiniz?

2. önceliklerini.

Ilk bes önceliklerinden sorun bir çözümü var mi? Kendi sirketin stratejisi açisindan bir öncelik mi? Onlar yapabilecegi bir sey çözme ya da yapmak gerekir – ya da mutlak bir zorunluluktur?

3. para.

Onlar su anda sorunu çözmek için göze alabilir mi? Kendi bütçe mi? Bunun için bir “is durumu” yapmaya açik misiniz?

4. zaman dilimi.

Ne zaman problem çözme üzerinde çalismaya baslamak için hazir olacak?

5. karar verme.

Sizinle konustugunuz kisi sorunu çözmek için karar vermek güç var mi? Sirketin karar verme süreci ne yapiyor?

Yani akilda tutulmasi gereken genel sey onlar hakkinda konusuyor ve bir uyum var olup olmadigini kesfetmek için ikiniz de davet ediyoruz.