Dogru satis egitimi seminerleri seçimi

Kendinize yatirim yapmak isteyen firma gelirleri, ekibinizin sonuçlarini iyilestirmek isteyen bir satis müdürü, ya da bir satis temsilcisi artirmak için gerek bir kurumsal satis yöneticisi olsun, satin almadan önce düzgün satis ve satis yönetimi egitim kurslari degerlendirmek gerekir. Tüm dersler ayni degildir ve yüksek bir fiyat etiketi mutlaka sonuçlari garanti etmez.

en iyi satis ve satis yönetimi egitim programlari bulma

Satis ve satis yönetimi egitim seminerleri insanlar üretmek için ögrenmek nasil düsünmek gerekir [ölçülebilir sonuçlar | basarili olmak]. Sullivan ve ark göre, basarili bir yetiskin ögrenme sekiz elemanlari içerir:

– Ögrenciler ögrenmeye açik olmalidir.
– Bu ders ögrencinin zaten bildigi ya da yasadigi ne insa etmeliyiz.
– Ögrenciler ögrendikleri gerekenler farkinda olmalidir.
– Yöntem ve teknikleri çesitli kullanildiginda etkinligi en yüksek oldugu.
– Ögrencilerin ögrenilen ne uygulama firsati için beceri edinme ve yetkinlik için hayati önem tasimaktadir.
– Tekrar ögrenilmesi gereken beceri için gereklidir.
– Sinif ortaminda yasama dogru ise, bu daha etkili olacaktir.
– Geribildirim, zamaninda olumlu ve adil olmalidir

Katilimcilar sadece vaaz olmamalidir. Basarinin anahtari her katilimcinin aslinda yeni ögrendiginiz becerileri uygulama ve piyasaya her yeni beceri ögrendim bir önceki üzerine insa oldugu için firsat saglamak vardir. Ayrica egitim semineri sürekli geri bildirim ve destek için bittikten sonra ögrenciler kendi egitmen / koç erisimi olmasi kesinlikle gereklidir. Ne yazik ki, en çok satis ve satis yönetimi egitim kurslari temel ders, bu nedenle bu herhangi saglamaz. Bu nedenle, sonuçta istenen sonuçlari saglamak için basarisiz.

Satis ve satis yönetimi egitim kurslari degerlendirirken dikkate alinmasi gereken diger sorular asagida listelenmistir. Bu pratik egzersizler ve yukarida tartisilan sürekli koçluk destek ihtiyaci ek olarak ödenir.

– Teknikleri ve malzemeleri ölçülebilir basari saglamak aslinda ögretilen musunuz? Satis ve satis yönetimi egitim kurslari garanti edilir? Onun bir sey satis egitimi sirketler için de büyük bir satis egitim kurslari var demek ama oldukça baska memnun degilseniz geri size para teklif için.
– Bir nitelikli satis egitmen ögrenme mi? Herkes bir kitap okuma ve seminer sunarak satis egitim programlari saglamak için deneyebilirsiniz. Basarili olmak için, satis egitmeni bilgili, deneyimli olmasi ve basarisi kanitlanmis bir sicili olmasi gerekir.
– Satis egitimi kurslari ve ürün için degistirilebilir mi? Sadece herhangi bir ürün satmak için nasil ilkeleri hakkinda konusmak istemiyorum, size ürün satmak baslar böylece uygulamaya bu kavramlari koymak mümkün olmak istiyorum.
– Ögrencilerin ögrenme materyalleri emin olmak için, bir yerde test veya sertifika sinavlari gibi bir cihaz var mi? Eger puan tutmak yoksa ilerleme olup olmadigini, nasil biliyor musunuz?
– Satis egitimi seminerleri tek bir sinif mi ya da bir süre boyunca oturumlar bölünür? Satis tekrar edilebilir bir süreçtir, ama hiç kimse bir ögleden sonra bu süreci ögrenmek için gidiyor.
– Kendi kendine çalisma içerisinde online interaktif seminerler, hem de sadece geleneksel yerinde programlari gibi farkli formatlarda mevcut satis egitimi kurslari, satis egitimi seçenekleri karsilastirirken Sen seyahat süresi ve giderleri göz önünde var ve bugünün e-ögrenme alternatif bir olabilir iyi bütçenize uygun.

Hiç kimse kendiniz ya da satis ekibi yatirim satis potansiyel ulasmak için yol asagi isaret gitmek için dogru yol oldugunu tartisabiliriz. Eger satis veya satis yönetimi egitimi sonuçlarini gelistirmek istiyorsaniz Ancak, o zaman size satis egitimi seminerleri teslim biçimini degistirmek zorunda!

“Nasil bir Satis Egitimi programi seçilmelidir” sizin için, bizim indir Merkezi ziyaret dogru satis veya satis yönetimi egitim seminerleri seçmenize yardimci olacak B2B Satis Baglantilar Satis Egitim Kurslari Karar Matrix içerir bizim Beyaz Kagit ücretsiz bir kopyasi için sitemizde. Neyi seçerseniz seçin satis veya satis yönetimi egitim kursu, size gelecekte baska bir sey basarilar diliyorum.

yüksek hedefliyoruz!

bir Susan. enns, B2B satis baglantilari