danisma satis teknikleri – onlari çalismasi için iyi bir temel yapi

Satis uzmanlari olarak, tüm digerleri için mucizeler satis teknikleri maruz kalmaktadir. Ama biz onlar ögretildi ayni sekilde bu teknikleri kullandiginizda, hiçbir sey olmuyor. Beklentiler hala duygusuz vardir. Bu benim en uzun süre saskin.

Yil önce, ben is için satis teknikleri için, güçlü bir duygusal temel gerekli oldugunu kesfetti.

Aslinda ikna duygu sadece aktarim oldugunu. Iyi satis teknikleri bu süreci hizlandirmak için hizmet vermektedir. Duygularinizi müsterileriniz ile baglanti engelliyor Yani, size satis kaybetmek olasidir.

Güçlü bir duygusal temel için temel ilkeleri sunlardir:

1. samimiyet

En millet samimiyet elde etmek için en zor olduguna inaniyorum. Ama katilmiyorum var. Tüm is iliskilerde samimiyet için en basit yolu gerçekten bu pozisyonda taviz ve asla inanmak seyler satmak için.

Eger satmak ne düsünüyorsaniz, size Widget iyi ya da bir satis yapmak her zaman suçlu hissettirmek ilahiyi retorik satis komut rol yapmak zorunda degilsiniz. Ve size müsteri konusmak gibi kuru cosku kadar pompalama denemek gerekmez. Eger Widget felllow insan hayatini nasil gelistirebilecegimizi hakkinda paylasmak gibi gurur ve heyecan kizdirma ile parlaklik.

2. duygusal bosaltma hayal uzaklasmaya

Kafanizda olumsuz olaylar tutan ile sorun onlar karar rengini bozabilir ve baska bir umudu ile bir araya olarak yaratici yetenegini bastirmak için egilimindedir. Kalbindeki agirlik da kötü vücut dili ve makami etkileyebilir. Ve bu korkunç yerlere konusma sürebilirsin.

Esasen, bazi aerobik egzersizleri yaparak koyunda bu duygulari devam edebilir. Bu benim kisisel bir tercihtir. Orada rahatlatmak bulmak için baska araçlar da vardir ve yakinda onlari kesfetmek için tesvik ediyoruz.

3. yönetmek beklentileri

Müsteriler söz her seyi almak için bekliyoruz ve zamaninda istiyorum. Eger beklenti yerine getirmek için onunla alternatif müzakere gerekecek yapamiyorsaniz o zihninde vardir.

Her sey bir müsterinin beklenti, size tehlikeye kariyer koymak yetersiz kalmaktadir. Hosnutsuz müsterilerin yakinda rakiplerine islerini getirmek ve sik sik sizinle kötü bir deneyim hakkinda konusun.

Yine de bekledikleri degeri veya hizmet aldiginizda, kolayca küçük bir ekstra yaparak sadece kendi beklentilerini asabilir – güzel bir jest (böyle bir hediye gibi) ile iliski veya islem takdir. Ve mutlaka yasam için bu müsteri olacak.

Istikrarli bir duygusal temeli ile, is görüsmeleri sirasinda duygusal durumlari koruyabilirsiniz. Ve iyi bir duygusal durumlari ile, herhangi bir satis teknikleri kullanabilir ve onlar sizin için yolunda çalisacagiz. Bu, daha fazla satis sonuçlanan rekor sürede ve daha az çaba ile umutlari ikna için güçlendirir.