Bugün nereye gitmek satis basarisi hiçbir yerde

telif hakki 2006 daniel bakicisi

Tommy Shaw, popüler rock grubu, Styx için gitarist ve söz yazari, “” Ben oraya gitmek için hiçbir yerde ve bütün gün var “ve o sözleri dahil” My Hands Too Much Time “baslikli birkaç yil önce bir sarki yazdi Ben bunu yapmak için hiçbir ilgisi ve bütün gün var. “gerçekten üretken olmayan yasam tarzi üzücü bir yorum oldugunu. Bu da planlama ve satis gün yürütülmesi için yaklasim olmussa, bu kadar uzun süre senden kaçan edilen basarilarin bulamadik yüzden hiç de sasirtici degil. Eger yasam satis yaparsaniz ellerinizi çok fazla zaman felaket büyüler.

Nasil bir bu karmasa içinde olmasi aliyor? Ben bu olay için pek çok nedeni vardir süpheli olsa da, iki hemen akla gelen: egitim ve istek eksikligi eksikligi. Ilk az egitim ve onun planlari ve hedefleri ne olabilir sadece belli belirsiz bir fikri vardir çaylak satis elemani en güzel örnegi,. O baska bir sey kendi önyargili kavramlari ve cosku belli bir düzeyde sahip satis dünyasina girmistir. Ikinci ayni rutin yorgun ve sekillerde biraz yerlesik hale gelmistir veya rahat olmasi için yeterli para kazanmistir ve simdi onun konfor bölgesi rut sikismis olan deneyimli satis profesyonel. Arzu ve satis bir takip eden eksikligi yakinda belli olur.

Egitim eksikligi kolayca sabitlenir. Çok güzel satis egitimi yöntemleri ve programlari, antrenör, yazar, konusmaci ve isi yapmak için hayal kaynaklarin bu bosuna gibi tüm vardir. Uygun egitim ve ögretim, rol oynama, elestiri ve uygulama ile, bizim çaylak hiçbir zaman satis mükemmellik giderken olacaktir. Bu satis hem de ürün ve hizmet içi egitim hem de egitim için, ancak, gerekli olacaktir. Eger olasi bir müsteri önünde olmak için firsat oldugunda demek bilmiyorum eger dünyadaki tüm ürün egitimi size yardimci olmayacaktir. Öncelikle uygun karar vericiler ile randevu temas ve kurmak için beceriler ögrenmek eger çok sadece olur.

Egitim ve uygulama için bir ikame yoktur. Hiç resmi egitim için egitim bitti tamamlandiginda inanan bir hata yapmayin. Hiçbir sey gerçekten bu kadar uzak olabilir. Bu becerileri keskin ve zihninizi meydan tutmak için sürekli yasam boyu ögrenme bir tutum kabul edilmesi. Abraham Lincoln bir kez o agaçlarin küçük bir koru kesmek için dört saat bir tahsis olsaydi, onun balta bileme bu saatler üç geçirmek istiyorsunuz, ve sadece bir saat aslinda kesme söyledi. Evet, satis alaninda uygun hazirlanmasi için yerini hiçbir sey tutamaz.

Arzu eksikligi kökleri birkaç farkli yerlerde olabilir, çünkü çözmek için çok daha karmasik bir sorundur. Biz burada onlara bir çift bakacagiz. Can sikintisi bir faktör olabilir. Belki de ürün karmasi, toprak ve müsteri tabani yildir degismeden kalmistir, bizim satici biraz “geri yalan” karar verir böylece. Ilk basta belirgin hale olmasa bile, zaman is sürekli bir azalma basladigini ortaya koyacaktir. Satis elemani yakinda biraz out-of-touch onun müsteri tabani ile, uzak olacak. O zamanlar çok iyi biliyordu ürünleri daha yabanci olacak, özellikleri, avantaj ve faydalar onu kurtulmak olacaktir. Satici programlari çagirir ve düzenli olarak yeni müsteriler gelistirir sürece, onun temel asindirmak ve onun kazanç bir sonucu olarak yasayacaktir. Tehlikeli bir egilim in saltanati genellikle zor oldugunu baslayabilir

Diger bir neden korkudur. Birçok sanayi sürekli teknik gelismeler ve operasyon yeni modlari sorun mevcut. Genellikle genç akilli ve teknik olarak yeterli müsteri yeni bir cins, sahneye geldiginde ve satis elemani artik düzenli olarak bu kisilerle diyalog için emin hissediyor. O yeni teknoloji ve laf kalabaligi ile korkutmak olur.

Ne olursa olsun nedenleri olarak neden, satis aramalari veya çagri isteksizlik bu eksikligi birçok satis temsilcileri meydan okuyan tipik bir sorundur. Genellikle, bazi taze egitim, ek yeni ürün ve hizmetler veya bölgede bir degisiklik bu potansiyel olarak ciddi sorun için gerçek çözümler sunabilir. Satis elemani adina bir tutum degisimine Aslinda asagi kaynar. O gerçekten iyi bir degisiklik istiyorum ve bunu basaracak çalismak için istekli olmalidir.

Bir satis temsilcisi biraz ama bosluk açiklamadan, önümüzdeki hafta için onun takvim açildiginda, o kesinlikle ile “ellerini çok fazla zaman” yasamaya devam ediyor “hiçbir yere gitmek ve orada almak için tüm gün için.” Bu ne bir arzu edilir ne de içeri kendinizi bulmak için karli pozisyonu erken bir plan ile güne baslayin. Sonraki her gün için en az bir randevu ayarlayin ve potansiyel umutlari bir listesini olusturmak, arastirma veya soguk-arama yapabilirsiniz kendisi için. Internet üzerinde günlük kütüphane ya da gidin ve her umudu arastirmak. Ne yaptiklarini kesfedin. Bazi önemli kisilerin isimlerini alin. Eger ofis ayrilmadan önce bu planlama yapmak. Istediginiz veya ihtiyaciniz olan son sey, yön veya hedef olarak biraz bilgi sahibi olan disari çikmadan, araç içine atlamak için. Inanin bana, siz oldukça hazirliksiz ve clueless disari çikmadan daha önümüzdeki birkaç gün faaliyetleri planlama, ofisinizde kalan kapali çok daha iyi olacaktir.

Her zaman ayrilmadan önce çizilen nitelikli hedef var. Plani çesit olusturulmasi. Bir sonraki hafta için gelistirilmis en az bir temel plan kadar bir Cuma ögleden sonra çalisma bitmiyor. Asagidaki Pazartesi ve Sali bir firma randevu en az Kur. Pazartesi günü ve hafta boyunca çesitli aramalar ve e-postalar için Plani. Gece seyahat gerekiyorsa, simdi bu rezervasyon yaptirin. Bir senin hafta anahat ve önceden hazirlanmis da önümüzdeki ay var. Gerekli edebiyat, örnekler ve diger materyaller toplamak ve önceki önümüzdeki çalisma haftasi için hizmetinizdedir, onlari hazir var.

Bu çabalarin bir sonucu olarak basari ve rahatlama hem de büyük bir anlam hissedeceksiniz. Genel bir plani, bazi özel görüsmeleri ve randevular, hedeflenen potansiyel bir listesini, malzeme toplandi, dolap hazirlandilar ve rezervasyonlari yapilmis baska eksik olurdu güven ve benlik saygisi bir önlem size saglayacaktir. Bu sekilde, pazartesi gelen tüm cephelerde eylem için hazir olacak. Bu düzgün önceden hazirlanir, basarili bir satis hafta olacagi garanti edilir.

Yatirim olaganüstü bir geri dönüs bekliyor, kendinize bir yatirim olarak planlama harcanan bu kez düsünün. Evet, Tommy Shaw sizi düsünerek yeni bir sarki yazmak gerekir: “. Çagiriyoruz için o kadar çok, yapmak için çok fazla” baska bir sarki ödünç için, “Gelecek çok parlak, siz tonlari giymek var.” Bu size bir açiklayici resim,, satis otoyolda sürme bir sonraki randevu için hazirlanmis ve elde edilen basari tahmin.