bir satis mektubu yazma konusunda biçim ve fonksiyon ipuçlari

Pazarlama kariyeri boyunca bir anda, bir satis mektubu yazmak için görevli olabilir. Hatta ise yaramaz, gereksiz düsünce olabilir. Sonuçta, biraz e-posta genellikle dogru, mal almak için potansiyel alicilar ikna hile yapacak? Bunlari yazamazsiniz eger, her zaman evlerini ve ofisler üzerinden çalistirabilirsiniz, geveze dogru, servis Bati’da en iyisi neden uzakta oh-so-prezentabl size getirmek, ve?

Ne yazik ki, mektup yazma modasi asla, ve içgüdüsü sadece düz yanlis. Mümkün oldugunca çok insan sormak için bir satis mektubu yazmak gerekir. Sen onun en sevdigi bes yildizli tatil için bu otelde üyelik kapmak için plastik çatal seti, ya da takim için ismarlama havlu satin almak için futbol antrenörü, ya da CEO satin almak için ev kadini almak için bir satis mektubu yazmak gerekir. Saygi ve formalite in hala

Iyi bir satis mektubu kisa ve öz, kisa, özlü, ancak satmakta oldugunuz ürün veya hizmet hakkinda bilgi dolu olmasi gerekir. Çok iyi satis mektuplari bir sayfa veya bir sayfa ve hikaye anlatmak için yarim fazla almak: ilk birkaç kelime içinde, onlar okuyucu kapmak, önümüzdeki birkaç paragraf içinde, onlar için para ödemek için en cimri alicilari ikna edebilirsiniz bir ürün veya hizmet. Iyi bir satis mektubu da sert olmadan zorba ve saygili olmadan istekli.

Iyi bir satis mektubu, kuskusuz yazmak çok zordur. Bu zor bir satis melodi yumusatmak için zor, ama sikici olmaktan kendini tutmak için ayni sekilde zor olabilir. Eger bir satis mektubu yazmak için görevli iseniz, klavye için kagit veya parmak kalem koymak gibi asagidaki ipuçlarini dikkate almak isteyebilirsiniz.

– Biçim önemlidir. Baska bir harf oldugu gibi, bir satis mektubu daha sonra gönderenin adi ve adresi, alicinin adi ve adresi ile baslar. Resmi bir adresi sonra, mektup için, içeren bir vücut, bir açilis selamlama, ihtiyaç olusturulmasi, bir satis adim, ürün veya hizmet satin alinabilir hakkinda bilgi ve bir kapanis selamlama vardir. Mektup daha sonra gönderici tarafindan imzalanir.

Bu alicilar mektup ve hedeflerinize anlamak daha kolay bir zaman vermek gibi, bu biçimi izleyin. Bir organize mektup, ayrica, sirket bütünlügünü bile örgütün kendi duygusu hakkinda iyi konusuyor, ve.

– Her zaman isim vermeden kisisel bir not baslayacak ve genel adresini kullanarak kaçinin “Kime bu endise olabilir için,” ya da “Bay veya Bayan için” ama. Potansiyel alicilar onlar hakkinda bakim bilmeniz gereken ve bu bilgi size adiyla onlari ele oldugunu kabul baslar. Satis mektubu yazma, küçük ayrintilar anahtardir.

– Iki yüz kelime veya daha az bir adim olun. Kisa bir adim yaparsaniz size ürün inanmiyorum sanki, size görünebilir. Eger çok uzun bir yaparsaniz, hiç inandirici olmayabilir. Okuyuculari ile rezonansa orta büyüklükte bir adim ile denge. Unutmayin, bunu satis baslamadan önce ilk olarak ürün veya hizmet için bir ihtiyaç olusturmak zorunda.

– Diger sirketlerin olanlar ile ürün veya hizmet kiyaslamayin. Bu bir serbest piyasa gibi ürün ve hizmetleri ile rakipleri arasinda siki bir rekabet tesvik, özellikle cazip olabilir. Ancak, bu da henüz bir adi yok, özellikle de sirketin kötü konusabilir. Ürün ya da hizmetin nitelikleri kendileri için konusmak olun.

– Gramer ve yazim izleyin! Hiçbir sey kötü insa, kötü yazilmis mektup daha okuyucularin kapatabilirsiniz. Kendi yazma stili dikkat yapamiyorsaniz, ya potansiyel alicilar dikkat çekmek için nitelikli görünmeyebilir. Mektubu olusturmak her zaman senin yaninda tarzi bir kitap var. Eger zamaniniz varsa, yazar veya editör arkadaslara satis mektubu gösterir. Onlar yazinizi gelistirmek için ipuçlari verebilir ve siz de onlara satis sahasi pratik yapabilirsiniz!

– Bizzat mektup ol. Bir kisisel dokunus her zaman iyi bakmak ve kendinize dogru potansiyel alicilarin kalpleri yumusatir yapar.

Eger bir satis mektubu yazmak istiyorsaniz, o zaman sik sik uygulama ve ürün veya hizmet inanmak gerekir. Herhangi bir harf veya yazili kelimenin herhangi bir ürün oldugu gibi, tutku açikça göstermektedir.