Bir B2B Telemarketing sirketi sormak B2B tele 5 anahtar sorular

Eger B2B Telemarketing hizmetleri saglamak için bir is-to-Business (B2B) Telemarketing sirket ise düsünüyor musunuz?

Sag B2B Telemarketing sirketi seçmek kritik bir karardir. Bu, Düsündügünüz B2B telemarketing sirketleri için bazi önemli sorular sormak önemlidir AOS çok kaliteli saticilari arasinda degisir.

Bu kisa makalede, onlar is için iyi bir uyum olup olmadigini anlamak için herhangi bir B2B telemarketing sirketi sormalisiniz 5 anahtar soru bakar.

1) kendi sektöründe deneyimi nedir?
2) Ne düzeyine arayabilirsiniz?
3) Nerede kendi veri kaynagi mi?
4) Ne, kendi sicili AOS?
5) Bir sonuç odakli ücret yapisi var mi?

Bu sorular B2B telemarketing sirketi dogru is için uygun olup olmadigini ortaya çikarmak olacaktir, izin, AOS sirayla onlara bakmak:

1) kendi sektöründe deneyimi nedir?
B2B Telemarketing çagrildigini ve müsteri sektörlerle çalisilan sanayi sektörlerinde bir anlayis gerektirir. Bir B2B Telemarketing Sirket, daha önce finansal hizmetler sektörüne kampanyalarina çalisti Örnegin, o sektör içinde dil, organizasyon yapilari ve, Äújargon, AU iyi bir anlayis olacaktir. Bu, B2B telemarketing sirketi göstermek istediginiz ince sektöre özel anlayisidir.

B2B telemarketing sirketi daha önce sektörde firmalar ile çalisti eger Ayni sekilde, bunlar belirli sanayi ile ilgili ölçümleri, sorunlar ve itirazlar gerçekçi bir anlayis olacaktir.

2) Ne düzeyine arayabilirsiniz?
Yani sira sanayi ve B2B telemarketing kampanya ile ilgili müsteri sektörlerin bir anlayis olarak, size düsünüyorsaniz B2B telemarketing sirketi ihtiyaçlariniz için karar verici en dogru düzeyde mesgul olup olmadigini belirlemek gerekir.

Orta sektör sirketleri içinde yöneticiler Arama FTSE 100 isletmeler veya MD, KOBI, AOS bir AOS içinde CEO’su, AOS arama için farkli bir meydan okuma sunuyor.

Bunlar belirli bir hedef kitleye ile mesgul olur nasil B2B Telemarketing sirketi sormak, onlarin dikkatini çekmek istiyorum ve nasil onlarla bir diyalog gelistirmek nasil. Bu irade elemani anlamak B2B Telemarketing sirket sizin için dogru olup olmadigini karar vermenize yardimci olacaktir.

3) Nerede kendi veri kaynagi mi?
Herhangi bir B2B Telemarketing kampanyanin basarisi kullanilan verilerin kalitesine büyük bir kismini borçlu. Dikkate herhangi bir B2B telemarketing sirketi kaynagi mümkün ve onlar da sizin B2B Telemarketing kampanya sonuçlar elde saglamak için iyi bir veri almasi gerekir.

Onlar veri kaynagi nerede isteyin, nasil arastirilmis ve hangi veri için lisans oldugunu. Sizin B2B telemarketing sirketi bu sorulara cevap yapamiyorsa, baska yerde arayin.

4) Ne, kendi sicili AOS?
Referanslar saglamak için B2B telemarketing sirketi soran degerlendirme sürecinin önemli bir parçasidir. B2B Telemarketing gelip gece gitmek sirketleri ile son derece parçalanmis bir endüstridir. Bir sicili göstermek ve B2B müsterileri için referans saglamak için güçlü olmak, ideal size benzer bir sektörde, önemlidir.

B2B Telemarketing sirket bunu yapamaz eger Yine, genellikle onlar sürekli sonuçlar elde anlamina gelir.

5) Bir sonuç odakli ücret yapisi var mi?
Son olarak, B2B Telemarketing sirketin sonuçlarina bagli bir ücret yapisi olup olmadigini sormalisiniz. Sürekli sonuçlar elde herhangi bir B2B telemarketing sirketi hatta onlarin ücreti bir parçasi yerlestirmek ve performans baglamak için hazirlanmalidir.

Bu teslim basina ücreti (böyle bir toplanti veya nitelikli kursun gibi) ya da belirli hedefleri vurmak için bir performans ücreti olabilir. Her iki yolda da sizin B2B Telemarketing sirket bu sonuç odakli yaklasimi vardir saglamalidir.

Eger B2B telemarketing sirketleri düsündügünüz zaman bu sorulari sorarak onlar is için dogru uygun olup olmadigini en iyi belirleyebilirsiniz ve özel B2B Telemarketing kampanya sonuçlari sunmak için mümkün olacak mi.

David Regler Maine Associates Ltd, randevu ortamda uzmanlasmis bir B2B Telemarketing sirketin Genel Müdürü olan, üretimi ve B2B Telemarketing hizmetleri yol.